Żołnierze z USA pozbawili stolicę Islandii piwa
Jak informuje amerykański tygodnik „Newsweek”, ponad 6 tysięcy żołnierzy z USA, w czasie przerzutu na ćwiczenia Trident Juncture’18 przystanęło na Islandii i wypiło niemal całe piwo dostępne w stolicy kraju, Rejkiawiku.

– W rozpoczętych w czwartek ćwiczeniach Trident Juncture odbywających się w Norwegii, łącznie ma wziąć udział do 300 tys. żołnierzy NATO (co najmniej 50 tysięcy z USA) ze wszystkich 29 państw członkowskich Sojuszu. W ćwiczeniach uczestniczyć ma 65 okrętów, 10 tys. pojazdów i 250 samolotów – podaje „Newsweek”.

 

Lokalne browary – jak pisze islandzki serwis informacyjny Visir – musiały pilnie dostarczać beczki z piwem do barów, w których bawili się amerykańscy żołnierze.

 

– Amerykańscy żołnierze mieli być szczególnie zainteresowani lokalnym piwem – „Gull”, produkowanym przez islandzki browar Egill Skallagrímsson Brewery. Browar ten musiał w weekend realizować pilne zamówienia od wielu barów w Rejkiawiku – informuje portal.

 

jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, ćwiczenia Trident Juncture wymagają ambicji i wytrzymałości, a ich zadaniem jest wysłanie „jasnego sygnału” do krajów NATO, a także przeciwników Sojuszu, że „NATO nie chce konfrontacji, ale jest gotowe bronić sojuszników w przypadku zagrożenia”.

 

Ćwiczenia mają na celu równirż pokazać zdolność państw Sojuszu do współpracy.

 

Źródło: rp.pl
Fot.: pixabay.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat