Znamy gospodarzy mundialu w 2026 roku!

Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada wspólnymi siłami zorganizują Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku. Decyzja została podjęta przez FIFA na kongresie w Moskwie.

 

 

Dzisiejsze głosowanie zdecydowanie wygrała wspólna kandydatura państw Ameryki Północnej. Otrzymała ona 135 głosów wobec 65 głosów na kandydaturę Maroko. Jeden delegat wybrał, że nie chciałby Mistrzostw Świata w żadnym z tych krajów. Przed głosowaniem odbyły się prezentacje obu kandydatur. Federacje miały piętnaście minut na ostateczne przekonanie delegatów do swojej lokalizacji.

 

 

W mundialu za osiem lat weźmie udział 48 drużyn, co daje łącznie 80 meczów w turnieju. Większość ciężaru organizacyjnego wezmą na siebie Stany Zjednoczone Ameryki, tam zostanie rozegranych 60 meczów. Pozostałe 20 zostanie podzielone między Meksyk i Kanadę. Finał odbędzie się w New Jersey na MetLife Stadium, domowym stadionie  futbolistów New York Giants i New York Jets. „Dziękujemy za obdarzenie nas takim zaufaniem. Dzisiaj jedynym zwycięzcą jest futbol”- mówił Carlos Cordiero, prezes piłkarskiej federacji USA.

 

 

Jest to pierwszy przypadek, gdy mundial zorganizują trzy kraje. Dotychczas jedynie raz było dwóch współgospodarzy, w roku 2002 była to Japonia i Korea Południowa. Głosowanie nad gospodarzem Mistrzostw Świata odbyło się pierwszy raz od ośmiu lat. Przyznano wtedy status gospodarza Rosji w roku 2018, a cztery lata później Katarowi. W podejmującym  decyzję 22-osobowym Komitecie Wykonawczym w następnych latach wybuchł potężny skandal korupcyjny. Po tych zajściach podjęto kroki w celu zwiększenia transparentności, w dzisiejszym głosowaniu mieli prawo brać udział przedstawiciele wszystkich federacji członkowskich. Kanada zadebiutuje w roli gospodarza Mundialu, Meksyk dostąpi tego zaszczytu po raz drugi, a USA po raz trzeci.
Komentarze

Kraj

Świat