Znamy datę rozstrzygnięcia ws. sędziów SN
Jak podaje portal niezalezna.pl, prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że rozstrzygnięcie w sprawie sędziów Sądu Najwyższego – którzy ukończyli 65. rok życia, ale wyrazili wolę dalszego orzekania – będzie na początku przyszłego tygodnia. 

Prezydencki przedstawiciel medialny, Andrzej Dera był pytany dzisiaj w radiowej Trójce, kiedy prezydent Andrzej Duda podejmie decyzje w sprawie osób rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa do SN.

Prezydencki minister zaznaczył, że w tej chwili są dwie procedury dotyczące Sądu Najwyższego. Pierwsza dotyczy sędziów (SN), którzy wydali oświadczenie o woli dalszego orzekania, termin mija we wtorek najbliższy. Dera powiedział, że „Tutaj rozstrzygnięcie będzie na początku przyszłego tygodnia”. Druga to procedura wyłonienia przez KRS kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej SN. Do obsadzenia w tej procedurze były 44 stanowiska sędziowskie, Rada rekomendowała 40 osób.

„KRS zakończyła już procedowanie. Czekamy na przesłanie dokumentacji ze strony Krajowej Rady Sądownictwa i pan prezydent będzie miał czas na rozpatrzenie tych wniosków, tutaj nie ma żadnych terminów i nigdy nie było. Tutaj pod tym względem nic się więcej nie zmieniło”- oznajmił Dera.

„To procedura polegająca na wyznaczeniu sędziów do izb, które są nowopowstałe i tych wakatów, które powstały w sposób wcześniejszy. Na pewno będziemy się starali w miarę szybko doprowadzić do zapełnienia Izby Dyscyplinarnej z uwagi na to, że wszystkie postępowania są w tej chwili zawieszone do czasu, kiedy izba zacznie działać, i do drugiej izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. To nie ma związku z tymi pytaniami”- dodał prezydencki minister.

źródło: niezalezna.pl
Komentarze

Kraj

Świat