Zmiana płci to już przeżytek. Jest szansa na wyznaczenie swojego wieku!

Kontrowersyjne tematy takie jak zmiana płci czy decyzje o swojej orientacji seksualnej powinny pójść już w niepamięć. Teraz rzucono inną propozycję o nowej koncepcji prawnej: możliwości decydowania o swoim wieku!

 

Autorem tej idei jest Joona Räsänen, który pragnie, aby nowy wiek danej osoby był adekwatny do „wieku doświadczonego”. Jak mówi fiński uczony, istnieją trzy warunki, dzięki którym zmiana wieku ustawowego może być możliwa. Taka decyzja może zostać podjęta w przypadku, gdy „wiek odczuwany przez daną osobę naprawdę różni się znacznie od jej wieku chronologicznego”, gdy „wiek biologiczny osoby uznaje się za znacząco odmienny od jej wieku chronologicznego” i gdy „zmiana wieku prawdopodobnie uniemożliwi, zatrzyma lub zmniejszy ageizm, dyskryminację ze względu na wiek”.

 

Jak stwierdził fiński bioetyk w rozmowie z „The College Fix”, dla wielu ludzi wiek stanowi istotną część ich tożsamości. Osoby te mogą identyfikować się jako starsi lub młodsi, niż są w rzeczywistości. Naukowiec nie potrafił jednak wyjaśnić, w jaki sposób odróżnić „wiek biologiczny” od „wieku chronologicznego”. – Nie jestem biologiem ani lekarzem, więc nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Uważam, że jest to coś, co biolodzy i lekarze powinni rozważyć i podjąć decyzję wspólnie z filozofami i bioetykami – mówił.

 

A co z robić z przerażającą liczbą pedofilów, która mogłaby wykorzystać nowe prawo w celu uniknięcia kary pod zarzutem wykorzystywania seksualnego?

 

– Dzieci nie mogą zgodzić się na seks i to wyjaśnia, dlaczego seks z dzieckiem jest zły. Ale jeśli ośmiolatek nie może zgodzić się na seks z 18-latkiem lub 80-latkiem, wydaje się, że nie może też zgodzić się na seks z innym 8-latkiem. Jeśli pedofil zmienia swój wiek na osiem lat, aby molestować dzieci, nadal nieetyczne jest uprawianie seksu z kimś, kto chronologicznie ma osiem lat (ponieważ jest nieetyczne, aby dwoje ośmiolatków uprawiało seks ze sobą – tłumaczył Fin, proponując jednocześnie górne i dolne granice „zmiany wieku”, aby uniknąć takich nadużyć. Tak więc, nawet gdyby takie prawo weszło w życie w Polsce, możemy raczej pomarzyć o emeryturze czy 500+…

 

Źródło: nczas.com
Fot.: pixabay.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat