Ziobro: Wyrok ws. ekshumacji smoleńskich to porażka prokuratury za czasów PO

Według informacji podanych na portalu tvp.info, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oświadczył, że „nie traktuję orzeczenia ETPC ws. ekshumacji jako porażki prokuratury. Prokuratura robiła to, co do niej należy”.  Jednocześnie zaznaczył swoją opinię: „orzeczenie można interpretować jako porażkę prokuratury za czasów PO”.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w sprawie Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej przeciw Polsce, dotyczącej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, naruszono artykuł 8. „Europejskiej konwencji praw człowieka” dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Trybunał orzekł też, że Polska ma zapłacić każdej ze skarżących odszkodowanie o wysokości 16 tysięcy euro.

Ziobro, komentując wyrok ETPC, powiedział, że nie traktuje go jako porażki obecnej prokuratury: „Nie traktuję tego rozstrzygnięcia jako porażki prokuratury, ponieważ prokuratura robiła to, co do niej należy, przynajmniej ta prokuratura, która jest w okresie, kiedy ja jestem prokuratorem generalnym”.

„Można to orzeczenie interpretować jako porażkę prokuratury w okresie, kiedy rządziła PO. Wtedy prokuratura nie wywiązała się ze swoich zadań, które nakłada na nią ustawa. Bowiem Kodeks postępowania karnego nie daje możliwości wyboru, ale nakazuje w sposób bezwzględny w każdym wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia mogącego być przestępstwem, przeprowadzić sekcję zwłok osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu” – zaznaczył Ziobro.

Prokurator Generalny dodał, że sekcja zwłok powinna być przeprowadzona niezwłocznie po przewiezieniu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski.

Źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat