Zatonęła łódź z migrantami. Dziesiątki zaginionych ofiar

Jak podaje tvp.info, libijska marynarka wojenna informuje, że 64 osoby uznano za zaginione po zatonięciu łodzi z migrantami u wybrzeży Libii. Uratowanych zostało 41 osób kierujących się do Europy, mieli na sobie kamizelki ratunkowe.

Z relacji ocalonych wynika, że łącznie łodzią płynęły 104 osoby. Do zatonięcia doszło kiedy łódź znajdowała się na wysokości Garabouilli, miejscowości położonej ok. 50 km na wschód od Trypolisu.

To właśnie Libia jest najczęściej wybieranym punktem startowym do przedostania się do Europy drogą morską. W okresie ostatnich czterech lat środkową częścią Morza Śródziemnego do Włoch wyruszyło ponad 600 tysięcy migrantów. Zdecydowana część z nich pochodziła z Libii.

W obecnym roku drogą morską do Europy przedostało się aż 11 tysięcy migrantów.

Jak podaje tvp.info: „Włoski rząd zapowiedział przekazanie Libii 10 łodzi patrolowych Straży Przybrzeżnej i dwóch jednostek Gwardii Finansowej, by wesprzeć ten kraj w walce z przemytem migrantów. Pomoc jest realizacją obietnicy złożonej podczas kampanii wyborczej przez obecnego premiera Giuseppe Contego.
Rzym zapowiedział również zapewnienie szkolenia funkcjonariuszy libijskich służb morskich. To na nie spadł głównie obowiązek ratowania migrantów z dryfujących łodzi i pontonów na wodach Libii po tym, gdy włoskie władze wskazały Straż Przybrzeżną tego kraju jako uprawnioną do takich operacji”.

Migranci zazwyczaj odwożeni są z powrotem do Afryki. Natomiast włoskie porty zostały zamknięte dla statków zagranicznych organizacji pozarządowych zabierających ludzi z morza.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat