Zamkiem w Stobnicy zajmie się Prokuratura Krajowa

Jak podaje tvp.info, wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Poznaniu zweryfikuje zawiadomienie Ministerstwa Ochrony Środowiska w sprawie budowy zamku w Stobnicy. Prokuratura okręgowa przekazała sprawę do wyższej instancji – Prokuratury Krajowej, ze względu na jej „wagę i charakter”.

O zawiadomieniu prokuratury o inwestycji informował wcześniej wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Decyzja zezwalająca na budowę na terenie objętym ochroną Natura 2000 dotyczyła dwóch hektarów, jednak, jak mówił minister, powołując się na dane z Geoportalu, budowa zajmuje znacznie większą powierzchnię.

Zawiadomienie zostało złożone w prokuraturze w Obornikach, a potem trafiło do prokuratury okręgowej, która przesłała je do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, „celem rozważenia przejęcia prowadzenia postępowania” –  jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk zastrzegł , że dokładne informacje w tej sprawie będzie miał po precyzyjnej kontroli. Przeprowadzenie takiej kontroli w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ) minister zlecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska. W tym samym urzędzie czynności analityczno-sprawdzające prowadzą już kontrolerzy CBA.

Zdaniem powiatowej inspektor nadzoru budowlanego w Obornikach, Danuty Wojtkowiak, „nie ma przekroczenia przepisów prawa budowlanego”. – Obrys obiektu jest zgodny z planem zagospodarowania terenu, stanowiącym załącznik do decyzji pozwolenia na budowę. To, co wskazywane jest jako dodatkowa, wybudowana wyspa, to jest zaplecze budowy. Ono zniknie po wybudowaniu obiektu – zapewniła Wojtkowiak

Jak pisze tvp.info: „Na terenie chronionym w Stobnicy, w Puszczy Noteckiej (Wielkopolskie) powstaje obiekt, który, według inwestora, „nawiązuje do średniowiecznych zamków otoczonych fosą”. Czternastokondygnacyjny budynek ma kilkudziesięciometrową wieżę i będzie mógł pomieścić według różnych dokumentów od 100 do 2000 osób.”
Komentarze

Kraj

Świat