Współodpowiedzialny za aferę FOZZ deportowany do Polski

Jak podaje tvp.info, współodpowiedzialny za aferę FOZZ Dariusz Przywieczerski po trzynastu latach został sprowadzony do Polski. Samolot, w którym leciał, wylądował na warszawskim Okęciu. Informację o wydaniu go przez władze USA jako pierwsza podała TVP Info. Za niedługo odbędzie się konferencja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

W piątek amerykańskie służby federalne zdecydowały o pozostawieniu skazanego w aferze FOZZ Dariusza Przywieczerskiego w więzieniu okręgowym w Clearwater, gdzie przebywał już od października. Powodów tej decyzji można dopatrywać się w względach procesowych. Jak dowiedziała się nieoficjalnie telewizja TVP Info w sobotę podjęto jednak decyzję, aby wydać aferzystę Polsce. Po godzinie 13.15 samolot z Przywieczerskim na pokładzie wylądował na warszawskim Okęciu.

Dariusz Przywieczerski był jednym z pracowników Komitetu Centralnego PZPR. Po 1989 roku, został prezesem Centrali Handlu Zagranicznego Universal. W latach 90. Universal był większościowym udziałowcem spółki wydającej „Trybunę”, miał także posiadać 20 proc. udziałów w prywatnej telewizji Polsat. Universal był w 1989 r. założycielem Banku Inicjatyw Gospodarczych. Przywieczerski w marcu 2005 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 3,5 roku więzienia za udział w aferze Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Miał on wyprowadzić z FOZZ około 1,5 mln dolarów. Była to jedna z najgłośniejszych spraw przełomu lat 1989-90, określana jako największa afera III RP.

W sądzie apelacyjnym wyrok obniżono do 2,5 roku. Od momentu zakończenia procesu Przywieczerski, znany z pseudonimu „mózg afery FOZZ”, ukrywał się najpierw na Białorusi, potem w Stanach Zjednoczonych.

W październiku 2017 roku został zatrzymany na Florydzie, gdzie trafił do więzienia okręgowego hrabstwa Pinellas.

W tym czasieSąd Okręgowy w Warszawie wystosował do Departamentu Stanu USA notę o jego ekstradycję.

źródło: tvp.info
Komentarze

Kraj

Świat