Włochy: 65 proc. Włochów jest przeciwnych przyjmowania imigrantów

TVP.info informuje, że z najnowszego sondażu opublikowanego przez czołowy włoski instytut demoskopijny SWG, wynika, że aż 65 procent Włochów jest przeciwnych przyjmowaniu migrantów oraz straciło swoje zaufanie do instytucji Unii Europejskiej. 

Co warto zauważyć, wyniki sondażu sprzed 15 lat znacznie różnią się od tych obecnych.

W 2003 roku 60 procent Włochów wspierało migrację deklarując otwartość i pozytywny stosunek do przybyszów. Teraz takie poglądy prezentuje jedynie 35 procent Włochów, reszta obywateli państwa włoskiego jest zdecydowanie przeciwna. Wśród badanych z 2018 roku praktycznie nie było osób deklarujących stanowisko neutralne.

Różnice te, zdaniem analityków, oznaczają, że kwestia migracji jest problemem bardzo ważnym i dzielącym włoskie społeczeństwo.

Równie drastycznie spadło zaufanie i pozytywne nastawienie Włochów do Unii Europejskiej. Jeszcze 8 lat temu deklarowało je 60 procent badanych, a dziś jedynie nieco ponad jedna trzecia. Analitycy łączą to z negatywnym nastawieniem Włochów do falą migracji i skutkami kryzysu gospodarczego. Ponad 70 procent Włochów uważa, że sytuacja gospodarcza i społeczna stale się pogarsza. Jednocześnie ponad 60 procent obywateli wspiera nowy rząd.

źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat