Wielka amnestia na Białorusi! Na wolność wyjdzie kilka tysięcy więźniów

75. rocznica wyzwolenia Białorusi to wielkie święto narodowe, ale również jeden z najszczęśliwszych dni dla kilku tysięcy skazanych. Aleksander Łukaszenka ogłosił właśnie amnestię. Jak przypominają historycy jest to tradycja wywodząca się jeszcze z czasów sowieckich.

 

Co warto zaznaczyć, informacja o „odpuszczeniu grzechów” i wypuszczeniu na wolność nie dotyczy jednak więźniów politycznych. Ci nadal będą odsiadywać wieloletnie wyroki.

 

Jak utrzymuje ekspert, Wasilij Zawadski przede wszystkim z amnestii skorzystają osoby chore oraz z orzeczoną niepełnosprawnością. Prawdopodobnie prezydent łaskawy będzie także dla dłużników czy też alimenciarzy.

 

Z amnestii nie skorzystają osoby skazane za handel narkotykami. Białoruskie MSW jasno stwierdziło, że nie opuszczą oni murów więziennych „nawet jeśli poproszą o śmierć”.

 

Jak zaznaczają historycy, amnestia więźniów z okazji święta jest starą tradycją wywodzącą się jeszcze z czasów sowieckich, kiedy to działacze partyjni okazywali swoją „łaskę” właśnie z okazji świąt narodowych czy też dat kojarzących się z rewolucją.

 

Ostatnia amnestia na Białorusi odbyła się 4 lata temu w 70. rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

 

Źródło: nczas.com
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat