Walki na francuskich ulicach trwają. Żółte kamizelki wybierają liderów [VIDEO]

Jak podaje nczas.com, do pierwszych starć z siłami bezpieczeństwa doszło w sobotę wczesnym popołudniem w Paryżu w trakcie manifestacji ruchu „żółtych kamizelek”. To ósma z rzędu sobota protestu przeciwko rosnącym kosztom utrzymania we Francji.

 

Nie razie nie ma informacji o ewentualnych rannych czy zatrzymanych.

 

Wcześniej demonstracja przebiegała bez incydentów. Zamieszki na jakiś czas wstrzymały marsz, który – jak planowano – miał dotrzeć przed budynek Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

 

Demonstracje odbywają się w kilkudziesięciu francuskich miastach.

 

Żółte kamizelki to demonstrujący od połowy listopada ruch osób sprzeciwiających się rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z planowanej na 1 stycznia 2019 roku podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, protestujący domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

W sobotę w wielu miastach doszło do zgromadzeń – spotkań przedstawicieli ruchu żółtych kamizelek, który zaczyna wyłaniać swych liderów i organizować struktury.\

 

Od początku fali demonstracji w wyniku wypadków w pobliżu organizowanych przez „żółte kamizelki” blokad dróg zginęło 10 osób, a około 1500 odniosło rany, w tym 50 poważne.

 

 

 

 

Źródło: nczas.com
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat