W Małopolsce zatrzęsła się ziemia!

Wstrząsy sejsmiczne na terytorium Polski są czymś rzadkim, jak informuje na swojej stronie Instytut Geofizyki PAN. Zawsze więc zaskoczenie oraz ciekawość wzbudzać może wśród Polek i Polaków informacja o tym, że gdzieś w naszym kraju zatrzęsła się ziemia.

 

Do takiej jednak sytuacji rzeczywiście doszło na południu Polski. Trzeba zaznaczyć, że na dodatek mieliśmy do czynienia z dwoma wstrząsami. Wydarzenie to miało miejsce w województwie małopolskim. Ziemia zatrzęsła się w okolicy popularnego turystycznie miasta Krynica Zdrój.

 

Jak przekazał IG PAN, stacje sejsmologiczne w Ojcowie i Niedzicy odnotowały dwa wstrząsy. Jeden z nich osiągnął magnitudę na poziomie 2,9, a drugi 2,7.

 

Tego typu sytuacja nie zdarzyła się na tych terenach po raz pierwszy. W latach 90-tych odnotowano tam łącznie kilka wstrząsów. Najsilniejszy z takowych osiągnął wówczas magnitudę  na poziomie 4.

 

Takie sytuacje nie są jak widać częste, ale jednak w naszym kraju Karpaty mogą pochwalić się jeszcze i tak największą aktywnością na tej płaszczyźnie. Wstrząsy występowały w historii tam głównie w rejonie właśnie Krynicy Zdrój oraz na ziemiach podhalańskich.

 

Kilka wstrząsów odnotowano w ostatnich latach również na Śląsku. Tam ma to jednak w głównej mierze związek z tąpnięciami w kopalniach zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego.

 

Na szczęście przy tego typu zdarzeniach nie dochodzi w naszym kraju do tragedii i nie ma ofiar śmiertelnych.

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat