Ukraina: Pentagon wesprze armię w postaci milionów dolarów

Jak podaje tvp.info, amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wysokości 200 mln dolarów dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa. Od 2014  Ukraina otrzymała pomoc wojskową o wartości 1 miliarda dolarów.

Pomoc zaanonsowana w już cztery dni po zakończeniu spotkania na szczycie prezydentów USA i Rosji w Helsinkach, ma być wykorzystana na zakup sprzętu dla wzmocnienia możliwości dowódczych armii ukraińskiej oraz zapewnienie bezpiecznej transmisji danych operacyjnych i na zakup noktowizorów.

W komunikacie Pentagonu podano, że część sprzętu będzie przeznaczona dla żołnierzy przechodzących szkolenie.

W oświadczeniu podkreślono także potrzeby armii ukraińskiej, które zostały wyznaczone na podstawie przyjętej niedawno koncepcji bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Na razie nie wiadoma jest data wydania sprzętu wojskowego stronie ukraińskiej. W komunikacie Pentagonu użyto określenia „w terminie późniejszym”.

W ostatnim okresie pomoc wojskowa USA dla Ukrainy stała się bardziej widoczna.

Jak pisze tvp.info: „Na początku marca 2018 roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu amerykańskie ministerstwo spraw zagranicznych informowało, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków”.

W opublikowanym oddzielnie komunikacie Pentagonu stwierdzono, że „system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej”. Pentagon podkreślił, że proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie.

Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat