UE kolejny raz przedłużyła sankcje Rosji

Jak podaje pap.pl, Unia Europejska przedłużyła oficjalnie w czwartek o kolejne sześć miesięcy sankcje nałożone głównie na obywateli Rosji za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Są to sankcje osobowe – na liście widnieje obecnie 155 osób oraz 44 podmioty.

Sankcje za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość to przede wszystkim zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do państw członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązują one od teraz co najmniej do 15 marca następnego roku.

„Ocena sytuacji nie usprawiedliwia zmiany w reżimie sankcyjnym” – podsumowała Rada UE w komunikacie. Po uzgodnieniu przedłużenia restrykcji w zeszłym tygodniu nieformalnie, na poziomie dyplomatycznym, teraz akt prawny w tej sprawie został przyjęty przez państwa członkowskie w procedurze pisemnej.

Sankcje obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wśród sankcjonowanych jest również kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

Poprzednio sankcje zostały przedłużone do 15 września 2018 roku.

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne restrykcje, między innymi takie jak sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola ograniczone do konkretnie tych terytoriów. Ostatni raz Unia Europejka przedłużyła sankcje osobowe w marcu tego roku.

źródło: pap.pl
fot. Wikipedia Commons




Komentarze

Kraj

Świat