Udana reakcja Polski! Amerykańska telewizja sprostowała fałszywe określenie „polskie obozy śmierci” [FOTO]

Przez ostatnie miesiące opinia publiczna w Polsce mocno rozgrzewana była przez temat nowelizacji ustawy o IPN oraz zmian na jakie się w niej zdecydowano. Wszystko zakończyło się jednak jej uchwaleniem oraz wspólnym oświadczeniem premierów Polski i Izraela, przy okazji którego obydwaj stwierdzili, że oskarżanie Polaków o zbrodnie nazistowskich Niemiec jest niesprawiedliwe.

 

Cała sprawa wywołała wiele różnych głosów zarówno w Polsce, jak i w Izraelu, w którym głosy krytyczne oraz zarzucanie uległości rządowi pojawiało się zarówno po stronie tamtejszego środowiska lewicowego, jak i prawicowego. W Polsce natomiast lewica krytykowała obecny obóz władzy za de facto upominanie się o prawdę historyczną, a część przedstawicieli szeroko rozumianej prawicy uznało dodanie poprawek do nowelizacji za porażkę. O załagodzenie sporu polsko-izraelskiego w tej sprawie apelowały Stany Zjednoczone. Ostatecznie nowelizacja jednak weszła w życie.

 

Jak jednak widać przeprowadzone zmiany przynoszą pozytywne efekty w skali światowej. Pokazuje to ostatnia sytuacja z USA, gdzie po reakcji polskiego ambasadora Piotra Wilczka, popularna telewizja Fox News sprostowała użyte wcześniej fałszywe określenie, godzące w naród polski.

 

W poprzednich latach bywało tak, że nawet wysocy rangą urzędnicy oraz znane media stosowały bezkarnie kłamstwa na temat naszej historii oraz rzekomego współsprawstwa Polaków w holokauście.

 

Telewizja Fox News posłużyła się kłamliwym określeniem „polskie obozy śmierci” przy okazji przekazywania informacji na temat deportacji Jakiwa Palija ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Był on strażnikiem obozu pracy SS w Trawnikach na Lubelszczyźnie. W trakcie powiadamiania widzów o tej sprawie, na ekranie umieszczono też pasek z informacją „Palij był nazistowskim strażnikiem w polskim obozie śmierci”.

 

Po tej sytuacji, reakcję postanowił podjąć ambasador RP. Zwrócił się on z prośbą do Fox News o nie przekazywanie kłamstw na temat Polski.

 

 Doceniamy wasz raport na temat jeszcze jednego przestępstwa z czasu wojny słusznie postawiony przed obliczem sprawiedliwości. Jednakże proszę nie wprowadzajcie w błąd waszych widzów poprzez przepisywanie historii. Obóz pracy Trawniki był niemieckim, nazistowskim obozem w okupowanej Polsce – zaapelował za pośrednictwem Twittera ambasador RP Piotr Wilczek.

 

 

Po reakcji strony polskiej, amerykańska telewizja postanowiła przyznać się do błędu i sprostować kłamstwo. Za pośrednictwem Twittera Fox News odniosło się do sprawy wyjaśniając swój błąd.

 

– Na pasku napisaliśmy tego ranka, że nazista, który został deportowany był strażnikiem w polskim obozie śmierci. Obóz śmierci był w Polsce okupowanej przez Niemcy, a nie ‘polskim obozem śmierci’– napisano na oficjalnym twitterowym profilu stacji Fox News.

 

Co trzeba podkreślić, krzywdząca wobec nas wzmianka pojawiła się w telewizji, ale nie było jej w informacjach opublikowanych na internetowej witrynie Fox News.

 

– Ambasada RP w Waszyngtonie zawsze reaguje na przypadki użycia mylących i niewłaściwych sformułowań dotyczących niemieckich nazistowskich obozów na terenie okupowanej Polski. Jest tych przypadków ostatnio mniej, ale niestety nadal się pojawiają – stwierdził ambasador RP komentując zaistniałą sytuację.

 

Po zmianie ustawy o IPN oraz wspólnym oświadczeniu premiera Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanyahu Polska ma dodatkowe możliwości w przypadku dochodzenia prawdy i domagania się przeprosin w przypadku podawania na świecie kłamstw w temacie historii naszej Ojczyzny, a także naszej postawy w czasie II wojny światowej.

 

Jak przyznał polski ambasador, kluczowe w podjęciu działań i doprowadzeniu do wystosowania sprostowania przez Fox News w ciągu kilku godzin, były reakcje polskich internautów.

 

– Trzeba podkreślić, że najważniejszy jest tutaj aspekt edukacyjny. Naszymi działaniami staramy się przekazać jasny komunikat, że nie było ‘polskich obozów’; były natomiast niemieckie nazistowskie obozy na terenie okupowanej Polski. Używanie innych sformułowań może prowadzić do zniekształcania prawdy o II wojnie światowej – ocenił Piotr Wilczek.

 

Ambasador RP podziękował także przedstawicielom Polonii, którzy informują naszą placówkę o tego typu przypadkach oraz wspierają podejmowane przez nią działania.

 

 

Źródło: Twitter ; rmf24.pl

Fot.: Flickr

 
Komentarze

Kraj

Świat