Szokujący raport! Pobierają organy od skazańców wbrew ich woli

Z kontrowersyjnego raportu sporządzonego przez australijskich ekspertów wynika, że anglojęzyczne pisma medyczne na ogromną skalę czerpały zyski z praktyk niezgodnych      z międzynarodowymi standardami etycznymi.

 

Pierwszy taki raport został opublikowany na łamach pisma „BMJ Open”. Autorzy żądają w nim natychmiastowego wycofania ponad czterystu prac naukowych poświęconych transplantacji. W tle pojawiają się oskarżenia o pozyskiwanie organów w sposób nieetyczny od chińskich więźniów.

 

Główna autorka raportu prof. Wendy Rogers z Macquarie University w Sydney jest zdania, że tym samym zarówno kierownictwo czasopism, jak i naukowcy, którzy korzystali z badań, są współwinni barbarzyńskich procederów, które mocno uderzają w standardy etyczne.

 

Jak podkreśla prof. Rogers: „Po raz pierwszy opublikowano wyniki śledztwa, które odsłoniło masową skalę publikacji przygotowanych w oparciu o nieetycznie pobrane narządy. Redaktorzy, recenzenci i wydawcy mieli świadomość, że międzynarodowe wytyczne w zakresie etyki stanowczo zakazują pobierania organów od więźniów, których stracono”.

 

W 2017 roku Parlament Europejski potępił pozyskiwanie organów od więźniów sumienia           i wezwał Chiny do zaprzestania tego typu praktyk.

 

Źródło: nczas.com
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat