Szokująca dane wychodzą na jaw! Pojechali pomagać, a dopuszczali się okrucieństwa nawet wobec dziewczynek

Pracownicy Organizacji Narodów Zjednoczonych często z narażeniem własnego bezpieczeństwa i rezygnując z własnego życia prywatnego wyruszają z pomocą do tych części świata, gdzie trwają niepokoje, bieda i konflikty zbrojne. Jak się jednak okazuje, nie zawsze wszystko wygląda tak jak powinno, a niektóre z osób, które podejmują się takowej służby dopuszczają się okrutnych czynów. Wstrząsające fakty ukazują dane z raportu samego ONZ. 

 

Wychodzące na światło dzienne informacje, jakie niesie treść owego reportu naprawdę mogą zaszokować. Dane w nim zawarte dotyczą gwałtów oraz innych nadużyć seksualnych, których dopuścili się ludzie pracujący dla ONZ w 2018 roku. Raport zatytułowano: „Wykorzystywanie seksualne i nadużycia: wdrażanie polityki zerowej tolerancji„.

 

Z raportu wynika, że dokonanie gwałtu pracownikom ONZ zarzuciła co najmniej piątka kobiet. Co dodatkowo bulwersujące, dwie z nich nie mają ukończonego 18 roku życia. W treści raportu pojawia się też informacja, że w przypadku jednej ze zgwałconych kobiet konieczne było udzielenie pomocy medycznej.

 

75 zarzutów ma wiązać się z wykorzystaniem seksualnym, jakiego dopuszczali się pracownicy ONZ. W niektórych przypadkach dochodziło do sytuacji, kiedy w zamian za dostęp do pomocy humanitarnej, wymuszano na ofiarach czynności seksualne. Jak informuje serwis The National, co najmniej pięć tak wykorzystanych kobiet urodziło dzieci, a jedna z nich była przy tym niepełnoletnia.

 

W raporcie zawarto też informacje o 33 przypadkach, w których miało miejsce składanie propozycji seksu w zamian za pieniądze. Informacje jakie wynikają z raportu wywołują oburzenie ludzi na świecie.

 

Łącznie w zeszłym roku postawiono 148 zarzutów. Przedmiotem toczących się dochodzeń są 73 z nich, natomiast 35 póki co przeszło jedynie etap wstępnej oceny. 10 oskarżeń zostało oddalonych, ze względu na uznanie ich za nieuzasadnione. 27 spraw zostało udowodnionych, jednak zamkniętych zostało tylko kilka.

 

Cywilnego personelu misji pokojowych dotyczą natomiast odrębne dane. W tym przypadku mowa jest o 13 oskarżeniach o dopuszczenie się nadużyć seksualnych. 8 z nich dotyczyć ma gwałtów. W związku z tym faktem, 3 osoby zostały zwolnione, a na zakończenie czeka 9 dochodzeń.

 

Wojskowi służący pod agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych dopuścić mieli się 11 gwałtów. Łącznie pojawiło się 38 oskarżeń o nadużycia seksualne wysuwanych w kierunku mundurowych w Kamerunie, Burundi, RPA, Nigrze oraz Gabonie.

 

Takie zachowanie szkodzi tym, którym służymy, podważa wartości i zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych i szkodzi reputacji kobiet i mężczyzn, którzy pracują w sposób uczciwy i z poświęceniem, aby realizować cele organizacji – odniósł się do tych wstrząsających informacji Antonio Guterres, będący od 2017 roku sekretarzem generalnym ONZ.

 

 

Źródło: The National ; o2.pl

Fot.: banktapet.pl

 

MB

 
Komentarze

Kraj

Świat