Szef KE: brak formalnej decyzji ws. procedury naruszeniowej wobec Polski

W piątek po szczycie UE w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, że Komisja Europejska nie podjęła formalnej decyzji w sprawie uruchomienia procedury naruszenia prawa UE wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Szef KE zaznaczył również, że dialog z polskim rządem trwa.

Z kolei Donald Tusk przewodniczący Rady Europejskiej zapytany o opinię w sprawie legalności polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym w świetle prawa unijnego, stwierdził, że jeszcze nie analizował jej pod kątem prawnym.

Jak podaje PAP: „Mam swoje zdanie na temat całościowej polityki obecnych władz w kwestii wymiaru sprawiedliwości i niezależności sądownictwa. (…) Mój pogląd jest jednoznacznie krytyczny. Nie chcę się wypowiadać na temat aspektów prawnych, bo nie analizowałem jeszcze szczegółów (ustawy – PAP)” – powiedział szef Rady.

Tusk pytany był także czy rozwiązaniem sporu Komisji Europejskiej z polskim rządem w sprawie tej ustawy byłoby skierowanie jej do Trybunału Sprawiedliwości UE: „Tu, w Europie na szczęście wszystkich obowiązują procedury, a nie tylko taki brutalny rachunek sił, kto kogo oszuka, kto kogo ogra. Wszędzie tam, gdzie rządzi prawo, gdzie są szanowane procedury, życie ludzi i instytucji wygląda lepiej”.

„Dlatego uważam, że wszystkie strony konfliktu, ale zacząłbym jednak od polskiego rządu, powinny zastanowić się, w jaki sposób – jest to bardzo ważne dla Polski i polskiej reputacji – przywrócić poczucie ładu i praworządności w odniesieniu do Polski” – dodał.

Cytując pap.pl: „W czwartek pojawiły się w mediach informacje, że Komisja Europejska zamierza uruchomić procedurę naruszenia prawa unijnego wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Taka procedura może skończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE”/
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat