Szczepionki spadną na lasy Mazowsza

Jak pisze portal tvp.info, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz poinformowała, że w sobotę na Mazowszu rozpoczną się jesienne szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty nie wolno dotykać.

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu będzię trwała do środy. W tym czasie z polecenia Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii przynęty ze szczepionkami zostaną zrzucone na tereny leśne, pola i łąki.

Jak poinformowano w komunikacie, przynęty nie wolno dotykać. Może to zaskutkować tym, że zwierzęta „nie przyjmą tych z zapachem człowieka”.

Komunikat informuje: „Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe zwierzęta, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii”. Dodano, że „szczepionka uodparnia wyłącznie lisy”.

Szczepionki doustne będą umieszczone wewnątrz przynęty o kształcie krążka w kolorze brunatnozielonym, z mocnym rybnym zapachem, który ma zachęcić lisy. Jak podano, nie będą one zrzucane nad zbiornikami wodnymi, drogami oraz terenami zabudowanymi.

Akcja szczepień zostanie przeprowadzona w powiatach: białobrzeskim (z wyłączeniem gminy Promna), garwolińskim, kozienickim, lipskim, łosickim, mińskim, ostrowskim, otwockim, przysuskim, radomskim (wraz z Radomiem), siedleckim (wraz z Siedlcami), sokołowskim, szydłowieckim, węgrowskim, wołomińskim, wyszkowskim, zwoleńskim.

Jak poinformowano w komunikacie, regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań, dzięki czemu „w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną”.

źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat