Świętokrzyskie: Skażona woda zagrożeniem dla mieszkańców
Dzięki informacjom portalu niezalezna.pl można dowiedzieć się o komunikatch na stronach internetowych samorządów województwa świetokrzyskiego – mieszkańcy dziewięciu miejscowości w gminie Piekoszów i dwóch w gminie Chęciny z powodu skażenia wodociągu bakteriami z grupy coli nie mogą spożywać dostarczanej nim wody.

W próbkach wody pobranych przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kielcach z wodociągu Nordkalk wykryto w środę bakterie coli.

Problem dotyczy mieszkańców Skałki, Osiedla Skałka, Bławatkowa, Lesicy, Zajączkowa, Wiernej Rzeki, Wesołej, Młynków i Gałęzic w gminie Piekoszów oraz Charężowa i Miedzianki w gminie Chęciny.

W związku z zanieczyszczeniem wody sanepid wydał zakaz jej picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw oraz mycia zębów i kąpieli noworodków.
Wodę można wykorzystać wyłącznie do celów sanitarnych.

Sieć wodociągowa zostanie poddana dezynfekcji. Aktualnie mieszkańcom woda dostarczana jest w butelkach.

Bakterie z grupy coli przenikają do ujęć wody np. z nieszczelnych szamb lub skażonych nieczystościami gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować między innymi dolegliwościami żołądkowymi.

Źródło: niezalezna.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat