Sukces wiceprezesa Endecji! Uczniowie poznają w szkołach endeckie idee [WIDEO]

Poseł Sylwester Chruszcz (WiS) pełni funkcję wiceprezesa stowarzyszenia Endecja, czyli ugrupowania kultywującego idee Narodowej Demokracji. Teraz jego działania przyniosły kolejny spory sukces dla środowisk narodowych i patriotycznych.

 

Przez ostatnie miesiące sporo kontrowersji wywołał fakt braku miejsca w programie nauczania dla Romana Dmowskiego oraz idei endeckich. Wielu osobom, którzy czują się patriotami kochającymi swoją ojczyznę, nie spodobał się fakt nieobecności w podręcznikach tak ważnych wartości i osób w historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

 

Teraz dzięki pracy zespołu senatora Jana Żaryna (PiS/PR), Sylwestra Chruszcza (WiS/Endecja) oraz podsekretarza stanu Macieja Kopcia, oferta programowa została poszerzona o informacje na temat dokonań Romana Dmowskiego i Narodowej Demokracji.

 

Co więcej, w szkołach poszerzony będzie również zakres przekazywanej wiedzy na temat Narodowych Sił Zbrojnych, których dokonania starali się wyrzucić w niepamięć środowiska komunistów.

 

Jak twierdzi poseł Sylwester Chruszcz, dorobek Endecji, dokonania Narodowych Sił Zbrojnych i myśl Dmowskiego, to zaniedbane dotychczas tematy edukacji historycznej. Wiceprezes stowarzyszenia Endecja nie kryje przy tym dużego zadowolenia z powodzenia rozmów z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską.

 

– Roman Dmowski to jedna z najważniejszych postaci w Polskiej historii. Na dziś także jest to postać ze wszech miar interesująca i pobudzająca do myślenia. Ponieważ był zarówno ideologiem, jak i praktykiem-politykiem, i pokazał niewątpliwie w swoim życiu, że doskonale to rzemiosło opanował – powiedział senator Jan Żaryn, cytowany przez portal „wSensie.pl”.

 

Według założeń, dzięki zmianom jakie udało się teraz osiągnąć, uczniowie będą w stanie po odbytym nauczaniu:

  1. Przedstawić genezę nowoczesnych ruchów politycznych (socjalizm, ruch ludowy, ruch narodowy), z uwzględnieniem ich przedstawicieli, w tym: Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego;
  2. Ocenić wpływ Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz innych polityków na kształt II Rzeczypospolitej; porównuje ich wizje Polski;
  3. Scharakteryzować polityczną i militarną działalność Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich; wskazuje różne formy oporu wobec okupantów;
  4. Omówić działalność opozycji legalnej oraz podziemia antykomunistycznego, w tym: Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).

 

 

 

 

 

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat