Stawiał pracownikom ultimatum: albo zapłacą, albo odejdą z pracy!

Właściciel jednej z norweskich firm postanowił skontrolować swoich polskich pracowników wynajmując detektywów przyglądających się im poczynaniom w czasie pracy.

 

Po 9-dniowej inwigilacji i zebraniu wystarczającej liczby materiałów szef firmy postawił zatrudnionym ultimatum: albo za porozumieniem stron zgodzą się odejść z pracy, albo zostaną obciążeni karą pieniężną w wysokości prawie 200tys. koron, co stanowi koszt wynajmu śledczych.

 

Poszkodowani jednak zgłosili sprawę do związku zawodowego, który odpowiednio się nią zajął i wniósł oskarżenie przeciwko właścicielowi – kilka dni temu podał informację, że 3 września sąd w Oslo zdecydował, że kontrola nie była zgodna z przepisami prawa.

 

– Kontrola nie może być uciążliwa i niewspółmierna, np. jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik przedłuża sobie przerwy i nie pracuje tyle, ile powinien, wynajęcie firmy detektywistycznej jest niewspółmierną ingerencją. Powinien otrzymać pisemne ostrzeżenie –mówi Artur Kubik, prezes związku zawodowego Solidaritet Ekte Fagforening. – Niestety pozostałe związki zawodowe, jeżeli chodzi o Polaków albo innych pracowników z zagranicy, zbyt pochopnie godzą się na taką kontrolę. A jeśli związek się zgodzi, pracownikowi będzie bardzo ciężko wygrać sprawę z pracodawcą w sądzie, że tego typu kontrola była niezgodna z prawem – kontynuuje. Prezes dodaje także, że zatrudnienie prywatnych detektywów to wielka ingerencja w dane osobowe i wizerunek pracownika.

 

Według ustawy o środowisku pracy, pracodawca może wykorzystać środki kontroli wobec pracownika, jeśli tylko są one uzasadnione dla działalności firmy, poczynania nie stanowią dla niego ciężaru i zostanie udzielona zgoda od związku zawodowego, jeżeli dana osoba do niej należy.

 

Pracodawca firmy został oskarżony o odrzucenie zebranych wbrew prawu dowodów i o próbę zdobycia odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie pracowników.

 

Źródło: www.mojanorwegia.pl

Fot. : Wikipedia

EM
Komentarze

Kraj

Świat