Stan wyjątkowy w Rosji! Horda niedźwiedzi polarnych na Nowej Ziemi

W sobotę na Nowej Ziemi (grupie wysp leżących na Oceanie Arktycznym, należącej do Rosji) wprowadzono stan wyjątkowy z powodu inwazji białych niedźwiedzi.

 

Już od grudnia ubiegłego roku wokół pobliskich miejscowości dało się zaobserwować coraz większą liczbę zwierząt. Na terenie tylko jednego osiedla Bjełuszja Guba (liczącego niecałe 2 tysiące mieszkańców) znajduje się około 52 niedźwiedzi. Zwierzęta wchodzą do domów, a także do pomieszczeń różnych urzędów. Zdarzają się sytuacje, w których

atakują ludzi.

 

Przerażeni rodzice boją się o swoje pociechy idące do szkół. Na ulicach, po których chodzą dzieci miejscowa administracja rozkazała postawić dodatkowe ogrodzenia. Żołnierzy z miejscowych garnizonów oraz urzędników do pracy wożą służbowe samochody.

 

W ciągu trzech miesięcy drapieżniki te zdążyły się przyzwyczaić zarówno do specjalnych urządzeń (próbujące odstraszyć je dźwiękiem i światłem), jak i do sygnalizacji samochodowej. Obecnie nie zwracają uwagi na żadne z wymienionych bodźców.

 

Jak twierdzą miejscowi urzędnicy, pierwszy raz w historii wysp odnotowano taką inwazję niedźwiedzi na ludzkie siedziby.

 

Rosyjska Federalna Służba Ochrony Przyrody odmawia jednak wydania zgody na odstrzał białych niedźwiedzi, ponieważ wpisane są one na listę zagrożonych gatunków. Na wyspy wysłano grupę specjalistów, którzy mają ustalić jak efektywnie odstraszyć zwierzęta.

 

Źródło: rp.pl
Fot.: pxhere.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat