Silny wstrząs na śląskiej kopalni. Jest ranny
Portal niezalezna.pl zawiadamia, że do silnego wstrząsu  doszło w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Siła wstrząsu odczuwalna była aż w kilku miastach w regionie.  Jak podała Polska Grupa Górnicza (PGG), jeden z pracujących pod ziemią górników doznał niegroźnych potłuczeń, cała załoga została wycofana z zagrożonego rejonu.

Rzecznik PGG Tomasz Głogowski powiedział, że do wstrząsu doszło dzisiaj po godzinie 13 w rejonie ściany wydobywczej 900 m pod ziemią. Wstrząs był bardzo silny, miał energię odpowiadającą około 3 stopniom w skali Richtera.

Rzecznik poinformował: „Jedna osoba po wstrząsie zgłosiła potłuczenia, ta osoba sama wyjechała na powierzchnię i zostanie zbadana przez lekarzy. Pozostali zostali bezpiecznie wycofani z zagrożonego rejonu”.

Prace przy ścianie wydobywczej zostały tymczasowo wstrzymane. O wznowieniu prac zadecydują przedstawiciele nadzoru górniczego. Nie ma dotychczas informacji, by wstrząs wyrządził szkody w podziemnych wyrobiskach lub na powierzchni.

Jak pisze portal: „Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Ich najczęstszą przyczyną jest, następujące wskutek eksploatacji węgla, odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej”.

Ostatnio, 11 sierpnia bieżącego roku w kopalni Bobrek-Piekary doszło do wstrząsu o magnitudzie 3,5 stopni w skali Richtera, który odczuli mieszkańcy wielu miejscowości aglomeracji między innymi Bytomia, Piekar Śląskich, Siemianowic i Chorzowa. W niektórych miejscach uszkodzone zostały kominy i dachy.

Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, wstrząsy jak i tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych tragedii. 5 maja 2018 roku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju w skutek tąpnięcia zginęło pięciu górników, dwóch spotkały silne obrażenia, jednak udało się uratować.poważnie rannych.

Źródło: niezalezna.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat