Sierpniowy sondaż CBOS

Jak podaje portal tvp.info,  z najnowszego sondażu CBOS wynika, że aż 35 procent badanych zamierza oddać swój głos w wyborach do sejmików wojewódzkich na PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską), 18 procent na koalicję PO i Nowoczesnej, 7 procent na PSL, 6 procent na Kukiz’15, a tylko 4 procent na SLD.

Najmniejsze poparcie mają Partia Razem, na którą swój głos zamierza oddać 1 procent, respondentów oraz partia Wolność – wynik również 1 procent.  24 procent badanych udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

W stosunku do badania CBOS z lipca poparcie dla PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską) w wyborach do sejmików wojewódzkich wzrosło o 5 punktów procentowych, o 1 punkt procentowy wzrosło poparcie dla: PO, Nowoczesnej, PSL i SLD. Poparcie zmalało jedynie dla Kukiz’15, o 1 punkt procentowy.

Z sondażu wynika również, że 76 procent badanych spośród uprawnionych do głosowania deklaruje udział w wyborach samorządowych, a 12 procent nie zamierza wziąć w nich udziału. Reszta, czyli 12 procent spośród respondentów jest niezdecydowanych.

Według sondażu, największym zainteresowaniem, cieszą się wybory samorządowe w dużych miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców . Najmniejszym zainteresowaniem natomiast wybory te cieszą się na wsiach, aż 28 proc. niezainteresowanych respondentów.

W komentarzu CBOS można przeczytać: „Co więcej, dobre oceny działalności władz samorządowych silniej niż cztery lata temu łączone są z konkretnymi radnymi i konkretną opcją polityczną. Być może większa niż kiedykolwiek zachowawczość wyborców, jeśli chodzi o władze lokalne – poza pozytywnie ocenianymi efektami ich pracy – wynika z obaw o uprawnienia samorządów i ich samodzielność w przyszłości”.

„Nastroje Polaków wciąż pozostają w bardzo dużym stopniu upolitycznione. Skala zainteresowania wyborami władz lokalnych, jak i deklaracje udziału w nich należą do najwyższych w tym roku, są też wyraźnie wyższe od rejestrowanych w ubiegłych latach” – komentuje sondażownia.

Badanie przeprowadzono metodą „wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo” w dniach 16-23 sierpnia 2018 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: tvp.info
pxhere.com
Komentarze

Kraj

Świat