Siemoniak: Jeśli PO wygra wybory, 13. emerytura będzie wypłacana co roku

W piątek Senat przyjął rządowy projekt dot. trzynastej emerytury. Za wprowadzeniem ustawy bez poprawek głosowało 81 senatorów. Przeciw była tylko jedna osoba, zaś dwie wstrzymały się od głosu. Ostateczną decyzję w sprawie „Emerytury Plus” podejmie Andrzej Duda.

 

Ustawa obejmująca dodatkową emeryturę ma zostać wprowadzona w maju i będzie wypłacana osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników i służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Trzynastki doczekają się także osoby pobierające tzw. matczyną emeryturę. Wysokość świadczenia to 1100 zł brutto, czyli 888 zł netto. Warto dodać, że część świadczeń rolniczych jest wypłacana kwartalnie – w takim wypadku świadczeniobiorcy dodatkową wypłatę otrzymają miesiąc później, w czerwcu.

 

Choć jak twierdzą opozycjoniści, program to nic innego jak typowy sposób na przeciągnięcie obywateli na swoją stronę, niemal wszyscy politycy opowiedzieli się za ustawą. Ponadto, wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak oświadczył, że jeśli partia pokona swoich rywali w wyborach, postara się utrzymać świadczenie i emerytura będzie wypłacana co roku.

 

– Zapowiedzieliśmy to już trzy lata temu i nie zmieniamy zdania. Jeśli wygramy wybory, to nie pójdziemy w tę stronę, żeby komuś coś odbierać. Nie chcemy, żeby ludzie myśleli, że jeśli raz coś dostali od państwa, to w przyszłości ktoś im to odbierze – oświadczył Siemoniak na antenie Polsat News.

 

Źródło: dorzeczy.pl
Fot.: Wikimedia Commons
EM

 

 
Komentarze

Kraj

Świat