Rusza proces postrachu z obozu KL Stutthof!

Pod koniec września sąd w Muenster w Niemczech ogłosił proces 94-letniego strażnika byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof . Byłemu SS-manowi zarzuca się współudział w pozbawieniu życia kilkuset polskich i żydowskich więźniów w latach 1944-1945.

 

Prokuratura zdecydowała się nie informować o tożsamości mężczyzny, jednak jak podaje gazeta Die Welt, bestią z obozu KL Stutthof jest Johann R. – architekt krajobrazu, który niegdyś pracował dla władz landu Nadrenii Północnej-Westfalii. W obozie Stutthof, esesman pełnił funkcję strażnika (od czerwca 1942 r. do września 1944 r.)

 

Miejsce zagłady Żydów i Polaków mieści się w Sztutowie niedaleko Gdańska. Mężczyzna oskarżony jest o współudział w masowych morderstwach w nazistowskim obozie koncentracyjnym. Wśród zabitych znalazło się ponad 100 polskich więźniów zagazowanych 21 i 22 czerwca 1944 r., a także „prawdopodobnie kilkuset” żydowskich więźniów wymordowanych od sierpnia do grudnia 1944 r.w. ramach niemieckiego planu tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

 

Jak powiedział prokurator Dortmundu, Andreas Brendel, Johann R. jest „oskarżony o udział w operacjach zabijania”. Oznajmił także, że mimo iż oskarżony ma 94 lat, nadal jest sprawny umysłowo.

 

Źródło: nczas.com
Fot.: Prt Sc TVN
EM
Komentarze

Kraj

Świat