Rumunia: Referendum w sprawie definicji małżenstwa

TVP.info podaje informacje o Trybunale Konstytucyjnym Rumunii, który wyraził zgodę na przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany konstytucji. Część rumuńskiego społeczeństwa domaga się wprowadzenia zapisu definicji o tym, że małżeństwo to związek wyłącznie mężczyzny i kobiety.

Stosunkiem głosów siedem do dwóch Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że nie ma przeszkód prawnych, aby referendum odbyło się. Wydarzenie zapowiedziane jest na                                7 października 2018 roku. W ubiegłym tygodniu za referendum opowiedział się rumuński Senat, a wcześniej Izba Deputowanych.

Przed głosowaniami odpowiednich izb parlamentu, 3 miliony Rumunów musiało podpisać petycję, w której domagają się zmiany konstytucji, tak aby znalazł się w niej zapis stwierdzający jednoznacznie, że małżeństwo jest związkiem wyłącznie mężczyzny i kobiety.

Obecna konstytucja Rumunii zawiera zapis definiujący małżeństwo jako „związęk małżonków”.

Referendum będzie prawnie uznane za ważne, jeżeli spełni wymóg 30-procentowej frekwencji obywatelskiej.

Rumuńskie organizacje opowiadające się za równością par jednopłciowych jednoznacznie potępiły inicjatywę możliwych zmian w konstytucji. Po głosowaniu w Senacie organizacja Accept walcząca o równe traktowanie związków osób tej samej płci oskarżyła senatorów o „podnoszenie homofobii do poziomu państwowego i pozbawianie konstytucyjnej ochrony wielu rodzin”

źródło: tvp.info
pxhere.com
Komentarze

Kraj

Świat