Rumunia: Odrzucono ustawę o związkach partnerskich. Nie będzie przywilejów dla homoseksualistów!

Rumuński Senat odrzucił projekty ustaw o związkach partnerskich – akty te uwzględniały m.in. przywileje dla par homoseksualnych.

 

Projekt ten przedstawiony został przez Sojusz Liberałów i Demokratów i obejmował uznanie związków partnerskich dwóch osób tej samej lub różnej płci jako rodzinę tworzącą wspólne gospodarstwo domowe i planującą wspólne życie. Taka para byłaby m.in. zobowiązana do wspólnego wychowywania swoich dzieci.

 

W innym projekcie planowano traktowanie przemocy w takich związkach tak jak domowej, zawierał on także prawo do dziedziczenia na takich samych warunkach jak heteroseksualne pary. Projekt obejmował także przywileje socjalne i podatkowe tak jak w innych małżeństwach. Wszystkie projekty zostały jednak odrzucone przez rumuński Senat.

 

Rozmowy na temat związków partnerskich zainicjował Liviu Dragnea, szef Partii Socjaldemokratycznej i przewodniczący niższej izby rumuńskiego parlamentu. W reakcji na dążenie do zmiany konstytucji rumuńskiej, organizacje pozarządowe doprowadziły do głosowania, które miało zadecydować o skonkretyzowaniu znaczenia małżeństwa w konstytucji, w ten sposób, aby nie było żadnych wątpliwości, że to związek kobiety i mężczyzny. Ostatecznie wyniki referendum okazały się jednak nieważne z powodu zbyt małej frekwencji.

 

Źródło: nczas.com
Fot.: flickr.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat