RPA: Dzienna liczba ofiar zabójstw jest przerażająca

Jak podaje tvp.info, ostatnio policja RPA  opublikowała raport z którego wynika, że liczba zabójstw w Republice Południowej Afryki wzrosła szósty rok z rzędu. W okresie od kwietnia 2017 r. do marca roku 2018 mordowano w tym kraju 57 osób dziennie.

W sumie w tym czasie zabito w RPA 20 336 osób – co w porównaniu z tym samym okresem roku 2017 oznacza wzrost w wysokości 6,9 procent (19016 zabójstw). Wśród zabitych było 2930 kobiet, 294 dziewczynki i 691 chłopców.

Zgodnie z opublikowanymi danymi najniebezpieczniejszym obszarem kraju jest Zachodnia Prowincja Przylądkowa, w której leży drugie co do wielkości miasto w kraju – Kapsztad. Na drugim miejscu tej klasyfikacji plasuje się prowincja Gauteng, w której leży stolica Tshwane.

RPA jest jednym z krajów o najwyższym odsetku morderstw na świecie.

Podczas swojej przemowy w parlamencie, minister ds. policji gen. Bheki Cele oświadczył, że statystyki są takie, jakby RPA ogarnięta była wojną.

Opublikowane statystyki jak wywołały ogromne w kraju oburzenie, zarówno wśród rządzących, jak i u przedstawicieli opozycji. Jak pisze gazeta: „Południowoafrykańskie siły bezpieczeństwa są regularnie krytykowane z powodu niezdolności do walki z przestępczością”.

Główny komendant policji Khehla Sitole miał skarżyć się w parlamencie na brak pieniędzy, po czym ocenił, że aby zapewnić odpowiednie działanie służb, potrzebni są aż 62 tysięcy dodatkowych funkcjonariuszy.

Analityk z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem z Tshwane Gareth Newman podkreślił, że tegoroczne liczby wskazują na „jeden z największych wzrostów liczby zabójstw od początków demokracji w 1994 r”.

Eksperci dopatrują się przyczyn takiej przerażającej liczby zabójstw w kryzysie gospodarczym i złej sytuacji obywateli na rynku pracy.

źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat