Rozpoczął się bojkot produktów z Izraela. Oto lista izraelskich marek w Polsce

Rozpoczęto właśnie akcję bojkotu izraelskich marek.

 

– Nie kupujemy MK Cafe, Pedros, Fort, Sahara, Syropy Fabbri, a także herbaty Teartis. Nie chodzimy do kina Cinema City i nie kupujemy leków w Super – Pharm. BOJKOT – zachęca do wzięcia udziału w akcji jeden z użytkowników Twittera, Reti.

 

 

Z kolei użytkownik Darkopolo informuje, że początek kodu kreskowego produktów z Izraela zaczyna się od cyfr 729. – Wszyscy możemy zrobić coś pożytecznego. Nie kupujmy produktów z tym kodem – ostrzega.

 

Na portalu wspieramrozwoj.pl pojawiają się także informacje o wpływie żydowskiego przemysłu w Polsce. – W roku 2004 Polska podpisała z izraelską firmą Rafael kontrakt warty 1,7 mld złotych, na dostawę pocisków przeciwpancernych Spike. Głośno było o innym ważnym kontrakcie, gdzie sprzęt dostarczyła nam izraelska firma. Informowały o nim media w październiku 2015 roku. Zakończony przez MON przetarg na 50 bezzałogowych robotów wygrał nie warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który produkuje takie roboty już od 20 lat i z powodzeniem wyposaża w nie wiele armii na świecie, m.in. Korei Południowej i Hiszpanii, a izraelska firma Reago Group, która nie jest specjalnie znana w branży. Co ciekawe jej wygraną poprzedziła zmiana warunków przetargu, która dopuszczała sprzęt robiony w systemie calowych (u nas obowiązuje metryczny, także nawet wymiana śrubki może być kłopotliwa) – informują autorzy wpisu.

 

Oprócz tego nie omieszkają ominąć także firmy farmaceutycznej Teva (znanej m.in. z produktów Vibovita, Aviomarinu, czy Flegaminy) oraz firmy Mobilis z branży transportowej, która należy do największego przewoźnika autobusowego w Izraelu, firmy Egged Mobilis..

 

– Przede wszystkim firma ta obsługuje linie komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie oraz Bartoszycach. Ponadto, do firmy należy 10 spółek PKS na terenie Mazowsza i Mazur – są to: PKS Ostrołęka, PKS Mrągowo, PKS Bartoszyce, PKS Ostróda, PKS Przasnysz, PKS Mława, PKS Ciechanów, PKS Mińsk Mazowiecki, PKS Płock i PKS Piotrków Trybunalski. Firma Mobilis wykonuje też przewozy okazjonalne i turystyczne – informuje wspieramrozwoj.pl.

 

Źródło: nczas.com; Twitter
Fot.: Twitter – @darkophusilver
EM
Komentarze

Kraj

Świat