Rosyjski szef sztabu grozi Polsce!

Generał Walerij Gierasimow, pełniący funkcję szefa rosyjskiego sztabu generalnego, przestrzegł przed konsekwencjami jakie w swoich działaniach egzekwować mogą Rosjanie w związku z wycofaniem się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Jego wypowiedź padła przy okazji briefingu skierowanego do reprezentantów attachatów wojskowych.

 

4 grudnia, Stany Zjednoczone dały 60-dniowe ultimatum Rosjanom. Dotyczy ono wypełniania zobowiązań wynikających właśnie z traktatu INF. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył w trakcie szczytu ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli, że na powrót do wypełniania zobowiązań wynikających z tego traktatu Rosja ma 60 dni. Jeżeli do tego nie dojdzie, Amerykanie mogą przestać uważać za obowiązujący traktat INF.

 

Na to właśnie oświadczenie odpowiedział Walerij Gierasimow.

 

– Jeśli traktat INF zostanie zniszczony, nie zostawimy tego bez odpowiedzi. Jako specjaliści wojskowi musicie zrozumieć, że celem rosyjskich działań odwetowych nie będzie terytorium USA, lecz kraje, w których rozmieszczone są pociski średniego zasięgu – powiedział w środę szef rosyjskiego sztabu generalnego.

 

W swej wypowiedzi zarzucił on Amerykanom starania o przeniesienie winy na Rosjan za rozpad układu INF. Strona rosyjska utrzymuje, iż ze swoimi zobowiązaniami pozostaje w zgodzie. Warto zauważyć, że również w środę, rosyjski resort obrony przekazał informacje na temat tego, że rozmieszczony został bojowy laser Pierieswiet. Mówił o tym już w marcu br. prezydent Vladimir Putin podczas swojego przemówienia.

 

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że strona amerykańska nie zaprezentowała dowodów na naruszanie przez Rosję traktatu INF. Zdaniem Zacharowej, układ ten pozostaje „jednym z kluczowych filarów strategicznej stabilności”, a Rosja jest gotowa do rozmów nad wszelkimi problemami bez „bezpodstawnych oskarżeń i ultimatum”.

 

Administracja Stanów Zjednoczonych pozostaje przy zdaniu, że traktat INF naruszany jest przez Rosję poprzez wdrażanie pocisków manewrujących 9M729, które są odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Władze rosyjskie jednak stale odrzucają te oskarżenia, podtrzymując iż nie łamią oni żadnych zobowiązań.

 

Traktat INF został podpisany przez Ronalda Reagana oraz Michaiła Gorbaczowa, ówczesnych przywódców obydwu mocarstw, a było to w dniu 8 grudnia 1987 roku. Układ ten dotyczy zakazu używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego.

 

 

Źródło: kresy.pl

Fot.: Wikimedia Commons

 

MB

 
Komentarze

Kraj

Świat