Rosyjscy hakerzy odpowiedzialni za atak na British Airways
Jak podaje portal niezalezna.pl, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ocenili w rozmowie z „The Times”, że powiązana z Rosją grupa hakerów odpowiada za niedawny atak na system informatyczny linii lotniczych British Airways, w wyniku którego pozyskano informacje dotyczące 380 tysięcy kart płatniczych.

Według rozmówców „Timesa” odpowiedzialność za incydent ponosi funkcjonująca od 2015 roku grupa Magecart, która wcześniej przeprowadziła podobne uderzenie na zajmującą się dystrybucją biletów na wydarzenia rozrywkowe i sportowe firmę Ticketmaster. Podczas tamtego ataku hakerzy uzyskali dane około 40 tysięcy osób.

W przypadku ataku na British Airways hakerom udało się pozyskać wszystkie szczegóły dotyczące wykorzystywanych w czasie transakcji kart płatniczych, w tym trzycyfrowe kody CVV używane do potwierdzenia płatności.

W trakcie ataku hakerzy wprowadzili nieautoryzowane zmiany na stronie British Airways, które umożliwiły przechwycenie danych dotyczących 380 tysięcy płatności zrealizowanych pomiędzy 21 sierpnia a 5 września 2018 roku.

Firma Falanx Group komentowała, że incydentu można było uniknąć, gdyby linie wyciągnęły wnioski z wcześniejszego ataku na Ticketmastera oraz użyły mechanizmów śledzenia zmian w kodzie.

„Times” zaznaczył, że grupa Magecart była w przeszłości wiązana z rosyjskojęzycznymi hakerami, a także używała domen internetowych zarejestrowanych w Rosji oraz innych krajach dawnego Związku Radzieckiego.

Brytyjski komisarz ds. informacji aktualnie prowadzi śledztwo ws. włamania na stronę British Airways. Firmie grozi kara finansowa o wysokości sięgającej nawet do 500 milionów funtów.

źródło: niezalezna.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat