Rosja testuje nową superbroń! Putin straszy zachód [WIDEO]

Jak poinformowała agencja RIA, władca Rosji Władimir Putin obserwował w środę udany test nowego systemu rakietowego o prędkości hiperdźwiękowej Awangard. Według Kremla sprawdzanie pocisku miało miejsce na Dalekim Wschodzie, a Putin miał na niego oko poprzez łącze wideo z Moskwy.

 

– To wielki sukces i wielkie zwycięstwo. Wspaniały prezent dla kraju na Nowy Rok – oznajmił Putin w Narodowym Centrum Zarządzania Obroną w Moskwie. O pocisku Awangard, który może przenosić głowice nuklearne, dowiedzieliśmy się od prezydenta w marcu.

 

Według podanych w środę informacji podczas testu pocisk lecący z prędkością ponaddźwiękową wykonał manewry pionowe i poziome i w ustalonym czasie raził umowny cel na poligonie Kura w Kraju Kamczackim.

 

Według agencji TASS, bazującej na dostępnych informacjach o broni, pocisk ten zaprojektowano w rosyjskich zakładach w Rieutowie i sprawdzany był od 2004 roku. Potrafi osiągnąć w gęstych warstwach atmosfery prędkość hipersoniczną i manewrować, omijając systemy obrony antyrakietowej.

 

 

Jak oznajmił prezydent, już w następnym roku system Awangard wesprze rosyjskie siły.
– Władze rosyjskie podejmą dodatkowe działania na rzecz stworzenia najnowszych systemów uzbrojenia, w które zostaną wyposażone armia i flota – oświadczył.

 

Dowódca rosyjskich wojsk rakietowych generał Siergiej Karakajew zapowiadał, że pierwsze kompleksy Awangard z blokiem ponaddźwiękowym trafią do jednostki w obwodzie orenburskim.

 

Źródło: nczas.com; YouTube – Ruptly
Fot.: YouTube – Ruptly
EM
Komentarze

Kraj

Świat