PZPN podjął decyzję ws. Wisły Kraków! Jest oficjalny komunikat

Przez ostatnie tygodnie, fani krakowskiej Wisły przeżywają prawdziwy dramat dla kibica. Chociaż wielu wydawało się, że klub spod Wawelu jest uratowany, a zagraniczni inwestorzy uratują ich ukochany klub, to jednak nadzieje znów prysły. Dodatkowo dziś swoją decyzję ws. „Białej Gwiazdy” ogłosił PZPN.

 

W ostatnich dniach klub poinformował, że główny inwestor jaki miał przejąć udziały w Wiśle, pochodzący z Kambodży biznesmen Vanna Ly, miał zawał serca podczas lotu nad Atlantykiem, co wiązało się z brakiem przelewu 12 milionów, które miały uratować krakowski klub przed upadkiem. Umowa została anulowana, a klub znów wrócił pod własność Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

 

Ta sytuacja coraz bardziej przybliża wizję upadłości Wisły oraz konieczności rozgrywania meczy w IV lidze (piąta klasa rozgrywkowa). Komisja Licencyjna Polskiego Związku Piłki Nożnej zawiesiła licencję Wisły Kraków na udział w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy.

 

Poniżej publikujemy treść komunikatu PZPN:

Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła Klubowi Wisła Kraków SA przyznaną w dniu 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego. 
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła zawiesić Wiśle Kraków SA licencję ze względu na niejasną sytuację prawną Klubu oraz w związku z licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego. 

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z Klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. W dniu 22 grudnia 2018 roku Klub na swojej stronie internetowej poinformował, że Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków nie jest już właścicielem piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA, jak również, że Zarząd oraz Rada Nadzorcza Klubu złożyły rezygnację. Następnie 2 stycznia 2019 roku Klub poinformował, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Pan Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. W tym miejscu wskazać należy, że o żadnych z powyższych zdarzeń nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, zgodnie z obowiązkiem informacyjnym wynikającym z kryterium F.07 oraz z pkt. 4.1.2.7 w przypadku zbycia akcji Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy przez ich dotychczasowych akcjonariuszy, co bezsprzecznie stanowi ich naruszenie. 

 

Bardzo możliwe więc, że „Biała Gwiazda” będzie zmuszona oddać kilka najbliższych meczy walkowerem, a następnie zostanie wykluczona z rozgrywek. Władze klubu mają teraz czas na ustosunkowanie się do tej stanowczej decyzji oraz przedstawienie stosownych wyjaśnień.

 

– Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja. W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość – poinformował Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN Krzysztof A. Rozen.

 

Informacje na ten temat przekazał portal skierowany do kibiców „Białej Gwiazdy” wislaportal.pl.

 

 

Źródło: wislaportal.pl

Fot.: Wikimedia Commons

 

MB

 

 
Komentarze

Kraj

Świat