Prezydent Gniezna zakazał marszu równości LGBT!

Tomasz Budasz nie wydał zgody na zaplanowany w Gnieźnie marsz równości LGBT. Protest miał się odbyć 13 kwietnia wraz z 17 innymi zgromadzeniami publicznymi (2 marsze równości i 16 kontrmanifestacji).

 

Wcześniej organizatorzy wydarzeń ubiegali się o pozwolenie na rozbicie namiotu przed ratuszem, czemu również prezydent miasta się sprzeciwił. Jako tłumaczenie Budasz posłużył się przepisami o ochronie zabytków.

 

Pezydent Gniezna zapewnia, że wszystko to robi ze względu na bezpieczeństwo miasta. Tego samego dnia w dawnej stolicy miało mieć miejsce kilkanaście wydarzeń, w tym jedno organizowane przez Młodzież Wszechpolską, co mogłoby skończyć się licznymi awanturami.

 

„Należy założyć, że w jednym miejscu i czasie spotkają się ze sobą bardzo zantagonizowani przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in. zwolennicy środowisk LGBT, a także grupy radykalno-prawicowe, kibicowskie i tym podobne. Biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, a także temperaturę każdego sporu światopoglądowego prowadzonego między tymi grupami, istnieje uzasadniona obawa zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców oraz zniszczenia infrastruktury miejskiej. Planowana trasa przemarszu przez centrum Gniezna spowodowałaby paraliż komunikacyjny miasta. I właśnie w obawie o zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo, mienie mieszkańców i gości jako prezydent, czyli osoba odpowiedzialna za porządek społeczny, postanowiłem nie wydać zgody na żadne z tych zgromadzeń” – napisano w oświadczeniu.

 

Źródło: gniezno.naszemiasto.pl; nczas.com
Fot.: pxhere.com
EM

 
Komentarze

Kraj

Świat