Premier Włoch: Nie będziemy już więcej przyjmować wszystkich imigrantów
Jak podaje Telewizja Republika, podczas swojego przemówienia w środę w Senacie premier Włoch Giuseppe Conte oznajmił, że jego kraj nie będzie już więcej przyjmował wszystkich migrantów „bez żadnego rozróżnienia”. Dodał, że odpowiedzialność za to spoczywa na Unii Europejskiej.

Szef włoskiego rządu przedstawił w izbie wyższej parlamentu informację na temat sierpniowego kryzysu wokół okrętu Straży Przybrzeżnej Diciotti z ponad 170 migrantami, którego władze włoskie, zgodnie z nowo przyjęto polityką migracyjną, nie chciały przyjąć.

Część włoskich polityków domagała się wtedy, aby imigranci zostali rozdzieleni wśród wszystkich krajów UE.

Jak pisze telewizjarepublika.pl, imigranci mieli zejść oni z pokładu dopiero wtedy, gdy większość z nich postanowił przyjąć włoski Kościół katolicki. Gotowość udzielenia im gościny zadeklarowała też nienależąca do Unii Europejskiej Albania.

Conte, mówiąc o wydarzeniach wokół okrętu z migrantami, wyjaśnił w Senacie: „W porównaniu z przeszłością zmieniło się to, że Włochy nie są już dłużej gotowe przyjmować migrantów bez żadnego rozróżnienia, co – choć mimowolnie – przyczyniało się do wzrostu przemytu ludzi”.

Włoski premier zaznaczył, że w ten sposób Włochy „wyręczały” Unię Europejską, na której spoczywa odpowiedzialność w sprawach migracji.

Wcześniej poinformowano także o tym, że wszyscy imigranci, którzy zostali przyjęci w kościelnym ośrodku pomocy pod Rzymem, uciekli. Grupę około 20 z nich zidentyfikowano na granicy włosko-francuskiej, którą chcieli przekroczyć.

źródło: telewizjarepublika.pl
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat