Premier Węgier chce zmian w konstytucji, które ułatwią wprowadzenie nowego prawa imigracyjnego

Victor Orban chce wprowadzić, jak podaje TVP Info, „kilka zasad, chroniących naszą własną kulturę, które dadzą mocne podstawy do tego, aby przepisy antyimigracyjne mogły obowiązywać”. Projekty zmian zostały złożone już tydzień temu.

Premier Węgier podkreślił, że „rewizja konstytucji” pomogłaby określić luki w obowiązującym prawie oraz dostosowanie go do obowiązujących przepisów. Nie podał jednak dalszych szczegółów.

Obecnie obowiązująca węgierska konstytucja pochodzi z roku 2011 i w tym czasie, wprowadzono już do niej sześć poprawek. Dla porównania nasza polska konstytucja pochodząca z roku 1997 przeszła przez jedynie dwie poprawki do konstytucji.

Orban zauważył, że niezależnie od decyzji rządu, a w interesie bezpieczeństwa narodowego, należy złożyć pakiet ustaw „Węgry są najważniejsze” oraz zmiany w konstytucji, dające podstawy do wprowadzenia przepisów antyimigracyjnych.

We wtorek rozpoczęła się debata w parlamencie nad dwoma wspomnianymi wyżej projektami.

Projet pakietu ustaw przewiduje między innymi karę do roku więzienia za finansową czy organizacyjną pomoc nielegalnym imigrantom.

Projekt zmian w konstytucji przewiduje natomiast zapis o zakazie osiedlania  się na Węgrzech osób nieposiadających prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się.

Już w 2016 roku podjęto próby wprowadzenia podobnych poprawek do konstytucji, jednak nie pozwolił na to sprzeciw partii opozycyjnych oraz niski udział obywateli w referendum.
Warto zaznaczyć, że dwa lata temu ówczesny rząd nie posiadał odpowiedniej większości parlamentarnej, w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji. Wprowadzenia zmian dzisiaj przez rządzącą partię jest bezproblemowe.

Ważną zmianą byłoby także wprowadzenie do konstytucji zapisu, że „przepisy UE można stosować na Węgrzech tylko o tyle, o ile nie naruszają tożsamości Węgier”.

Jeżeli chodzi o projekty ustaw „Węgry są najważniejsze, premier dodał, że przestępstwem będzie także organizowanie nielegalnej imigracji na Węgry z zagranicy.

Szef Fideszu Zoltan Koscis przewiduje, że obecna poprawka do konstytucji może zostać przegłosowana jeszcze w czerwcu obecnego roku.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat