Premier Czech murem za Węgrami i Orbanem

Jak pisze tvp.info, w czwartek premier Czech Andrej Babisz oświadczył, że po środowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim dotyczącym uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu za naruszenie wartości unijnych rząd Czech popiera premiera Węgier Viktora Orbána.

Babisz, gdy zapytano go o głosowanie w PE, powiedział: „Te bzdury tylko wywołują negatywne nastroje w Unii Europejskiej”.

„Więc stoję za (premierem) Orbánem, jesteśmy sojusznikami” – powiedział szef rządu.

Jak wiadomo, Czechy wraz z Węgrami, Polską i Słowacją tworzą Grupę Wyszehradzką.

Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Tym samym europarlament wezwał państwa członkowskie do wszczęcia procedury określonej w art. 7 traktatu unijnego. Jej celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, takich jak poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka.

To precedensowa decyzja, ponieważ PE po raz pierwszy w historii swojego istnienia uruchomił art. 7 traktatu i wezwał kraje członkowskie w ramach Rady UE do działania w tej sprawie. Wniosek trafi teraz do Rady, która zgodnie z traktatem będzie musiała się nim zająć. Aby wniosek w tej sprawie mógł zostać przyjęty, w środę potrzebne było poparcie bezwzględnej większości posłów, tj. 376 osób, przy dwóch trzecich oddanych głosów i tak też się stało: Rezolucja wzywająca do uruchomienia art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier została przyjęta 448 głosami za, przy 197 przeciwnych i 48 wstrzymujących się.

źródło: tvp.info
fot. Wikipedia Commons
Komentarze

Kraj

Świat