Prawdziwa epidemia! Będzie strajk kolejnej grupy pracowniczej

Obecnie Polska żyje protestami nauczycieli, których działania niosą za sobą bardzo poważne skutki. Jako że ów grupa pracownicza domaga się podwyżki płac, dlaczego inni nie mogą dostawać wyższej pensji? Tak właśnie myślą pracownicy socjalni, którzy… podejmują już odpowiednie kroki w stronę bardziej satysfakcjonującego wynagrodzenia.

 

Do zadań pracowników socjalnych należy m.in. wypłata świadczeń 500+ i 300+. Grupa już wcześniej prowadziła tzw. nieinwazyjny protest, ale teraz podejmują konkretniejsze działania. Rozpoczął się zbiór deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych  w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej.

 

– (…) ważne jest zwrócenie uwagi rządzącym, że jest coś w tym wszystkim nie tak, skoro pracownik socjalny kwalifikujący do otrzymania świadczenia sam mógłby z takiej pomocy skorzystać – pisał w liście do resortu minister Elżbiety Rafalskiej Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz członek Rady Pomocy Społecznej.

 

Potajemna i nieinwazyjna forma protestu nie przyniosła jednak wyczekiwanych skutków. Nie jest jeszcze wiadomo, w jaki sposób PFZPSiPS zamierza walczyć o podwyżkę płac. Istnieje jednak spore zagrożenie w postaci zaprzestania wypłat świadczeń 500+ i 300+.

 

– Przykład strajkujących nauczycieli pokazał, że ok. 400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale z pomocą związków zawodowych może doprowadzić do największego strajku tej grupy zawodowej. Nasz sprawdzian przed nami. Teraz albo nigdy – poinformowano w specjalnym komunikacie.

 

Obecnie do związków należy jedynie 14% pracowników pomocy społecznej, a bez osób spoza związków demonstracje w tym sektorze nie mają szans na powodzenie. Warto przypomnieć także, że w celu przeprowadzenia demonstracji, należy przeprowadzić określoną w ustawie procedurę rozwiązywania sporów zbiorowych.

 

Źródło: nczas.com
Fot.: pixabay.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat