Polska reprezentacja ma nowego selekcjonera! Co o nim wiemy?

Po nieudanym występie Polskiej reprezentacji na tegorocznym mundialu w Rosji zdecydowano o nieprzedłużaniu kontraktu i rozstaniu się trenera Adama Nawałki z polską kadrą. Spekulacji na temat tego na kogo zdecyduje się teraz postawić prezes Zbigniew Boniek nie brakowało. Dziś poinformowano o podjętej decyzji co do funkcji trenera reprezentacji narodowej.

 

W opublikowanym rano oficjalnym komunikacie, Polski Związek Piłki Nożnej przekazał, że od teraz naszą kadrę poprowadzi trener Jerzy Brzęczek. Dla wielu taki następca Adama Nawałki to spore zaskoczenie. W duże części kibice spodziewali się bardziej popularnego nazwiska, bądź też kogoś zza granicy. Decyzję o ogłoszeniu selekcjonerem Jerzego Brzęczka niektóre media określają jako wręcz sensacyjną.

 

Nowy trener reprezentacji, sam również podobnie jak niegdyś Adam Nawałka i Zbigniew Boniek, występował w roli piłkarza. Jest on wychowankiem częstochowskiego Rakowa. Występował też jako zawodnik takich drużyn jak Górnik Zabrze czy Lech Poznań. Zdecydowanie większą część swojej piłkarskiej kariery spędził jednak w Austrii, gdzie grał dla różnych austriackich klubów. Podczas gry w Tirolu był także kapitanem, a drużyna ta prowadzona była wówczas przez Joachima Loewa, obecnego selekcjonera reprezentacji Niemiec. Jerzy Brzęczek był również kapitanem młodzieżowej reprezentacji Polski, z którą w 1992 roku zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Później był on także kapitanem seniorskiej kadrze narodowej, w której rozegrał 42 spotkania.

 

Ostatnie mecze w roli piłkarza zaliczył jednak w Polsce, grając dla Górnika Zabrze oraz bytomskiej Polonii, w której pełnił również funkcję asystenta trenera Marka Motyki. Tak wówczas zaczęła się jego kariera trenerska.

 

Jako trener prowadził on później Raków Częstochowa, w którym zaczęła się jego życiowa przygoda z piłką, a także Lechię Gdańsk, GKS Katowice, a w ostatnim czasie Wisłę Płock, z którą rozstać się ma 1 sierpnia.

 

47-letni nowy selekcjoner reprezentacji Polski postrzegany jest jako osoba obdarzona przywódczymi cechami. To one miały sprawiać, że tak często pełnił na boisku rolę kapitana zespołu. Ciekawostką jest fakt, że prywatnie Jerzy Brzęczek to wujek lubianego i popularnego polskiego piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego.

 

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat