Polska medalistka nie powalczy już dla nas. Zmieniła barwy

Aleksandra Socha, obecnie występująca już jako Aleksandra Shelton, nie będzie reprezentowała Polski w szermierce. Kilka dni temu zadebiutowała w barwach Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Podczas zawodów szermierki w Salt Lake City, które odbyły się 25 stycznia, Aleksandra Shelton po raz pierwszy reprezentowała USA. Choć zajęła dopiero 25. miejsce, miała powody do radości. Spełniło się jej jedno z marzeń.

 

Wcześniej występowała dla Polski jako Aleksandra Socha. Była najbardziej utytułowaną polską szablistką. Czterokrotnie występowała na igrzyskach olimpijskich. Zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w 2003 roku. W 2004 i 2008 roku wywalczyła złoto na mistrzostwach Europy. Do tego ma również dwa srebrne i trzy brązowe medale z ME.

 

Decyzja o zmianie barw narodowych przez Shelton została podjęta z powodów osobistych. Aleksandra ponownie wyszła za mąż i przeprowadziła się na stałe do Stanów Zjednoczonych.

 

Reprezentowanie barw USA nie obyło się bez komplikacji, ponieważ w szermierce obowiązuje trzyletnia karencja po zmianie barw narodowych. Shelton zwróciła się do Polskiego Związku Szermierczego z prośbą o jej skrócenie. Zgoda zostałaby wydana jedynie w przypadku opłacenia przez amerykańską stronę ekwiwalentu w wysokości ponad 40 tysięcy euro. Amerykanie nie chcieli jednak zapłacić.

 

Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i Shelton wróciła do rywalizacji w Salt Lake City. Teraz jej celem jest udział w igrzyskach olimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w Tokio.

 

Źródło: sportowefakty.wp.pl
fot. youtube.com
LS
Komentarze

Kraj

Świat