Polacy murem za nauczycielami? Jedynie 41% ankietowanych za podwyżkami

41 proc. badanych w panelu Ariadna uważa, że polscy nauczyciele zarabiają za mało. Ale aż 39 proc., że zarabiają w sam raz. 51 proc. badanych przez WP nie popiera planów strajku nauczycieli. A już o tym, że miałby być w czasie egzaminów, większość Polaków nie chce słyszeć.

 

Tylko 9 proc. badanych uważa, że nauczyciele zarabiają za dużo, a 11 proc. nie ma na ten temat zdania, to grupa, która uznaje zarobki nauczycieli za wystarczające, zaskakuje.

 

39 proc. badanych uznało, że pedagogom nie należą się podwyżki. Mniejszość – 41 proc., jest przekonana, że wynagrodzenia nauczycieli są zbyt niskie.

 

O planach strajku nauczycieli wie aż 72 proc. badanych. O przyczynie złych nastrojów w branży – braku zgody rządu na podwyżkę wynagrodzeń o 1000 zł miesięcznie – też. Ale na pytanie: „czy popierasz pomysł strajku nauczycieli w Polsce” aż 51 proc. badanych odpowiedziało „nie”. „Za” jest tylko 33 proc., a 16 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Głosy rozkładają się wyraźnie przeciwstawnie, gdy sprawdzimy preferencje polityczne wypowiadających się w sprawie strajku. Aż 60 proc. zwolenników PiS jest przeciw protestom. Z kolei 56 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PO strajk by poparło. Ale nie jego termin.

 

Polacy nie chcą, by nauczyciele strajkowali w czasie egzaminów ich dzieci. Przeciwnym organizacji strajku w dzień egzaminu ósmoklasistów jest aż 73 proc. badanych-zwolenników PiS i ponad 60 proc. ankietowanych zwolenników PO.

 

Inny termin? Nadal większość – 43 proc. – strajku nie chce, a tylko 37 proc. go poprze. Sprawa wygląda inaczej, kiedy sprawdzimy wyniki dla zwolenników rządu i zwolenników opozycji. Ci pierwsi (55%) będą przeciw strajkowi nawet, gdyby odbył się w innym terminie niż egzaminy. W takim przypadku 63 proc. popierających opozycję poparłoby też strajk.

 

Wyniki badania wskazują, że społeczeństwo wcale generalnie nie popiera walki nauczycieli o wyższe pensje. Za tym, żeby płace rosły, jest mniejszość. Za strajkiem – również.

 

Źródło: opinie.wp.pl
fot. Wikipedia Commons
LS
Komentarze

Kraj

Świat