Pierwsze posiedzenie Sejmu trwa: Hołownia mówił o najważniejszym zadaniu

Pierwsze posiedzenie Sejmu trwa: Hołownia mówił o najważniejszym zadaniu
Autor Kacper Baran
Kacper Baran18.12.2023 | 8 min.

Pierwsze posiedzenie Sejmu trwa w najlepsze, a marszałek Szymon Hołownia podkreśla, że najważniejszym zadaniem izby jest wykreowanie stabilnego rządu. W tym tygodniu posłowie zajmą się między innymi powołaniem komisji śledczych oraz ślubowaniem nowego Rzecznika Praw Dziecka. Do lipca 2024 roku zaplanowano kolejne posiedzenia Sejmu, podczas których parlamentarzyści będą debatować nad przyszłorocznym budżetem oraz innymi kluczowymi projektami.

Najważniejsze zadanie Sejmu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreśla, że najważniejszym zadaniem, jakie obecnie stoi przed izbą, jest wykreowanie stabilnego rządu, zdolnego do objęcia sterów w kraju. Trwające od tygodni pierwsze posiedzenie Sejmu ma właśnie umożliwić posłom zajęcie się kwestią powołania gabinetu, który będzie cieszył się zaufaniem większości parlamentarnej.

Marszałek Sejmu precyzuje, że dopiero po rozwiązaniu tej kwestii będzie można przejść do realizacji innych zadań ustawodawczych i kontrolnych Sejmu. Stąd przedłużające się pierwsze posiedzenie izby niższej parlamentu. Decyzja o nie zmienianiu dotychczasowej nazwy obrad budzi jednak kontrowersje wśród części posłów opozycji.

Komentarze polityków

Zdaniem posła Radosława Fogla, w Sejmie nie powinno chodzić o walczę o wysoką oglądalność czy przyciąganie uwagi opinii publicznej poprzez nietypowe nazewnictwo posiedzeń. Liczy się raczej merytoryczna praca i podejmowanie konkretnych decyzji w kluczowych dla państwa sprawach.

Poseł Krzysztof Gawkowski ocenia z kolei, że przedłużające się pierwsze posiedzenie Sejmu to element gry politycznej ze strony marszałka Hołowni, który w ten sposób chce wymusić na pozostałych ugrupowaniach jak najszybsze wskazanie swojego faworyta do objęcia urzędu premiera.

Powołanie komisji śledczych

Jednym z pierwszych punktów obrad podczas trwającego posiedzenia Sejmu jest powołanie dwóch komisji śledczych, które mają zbadać kontrowersyjne działania poprzedniego rządu. Pierwsza dotyczyć będzie kwestii legalizacji pobytu imigrantów w Polsce w latach 2019-2023, zaś druga - inwigilacji przy pomocy systemu Pegasus.

Powołanie komisji śledczych było jednym z postulatów zgłaszanych przez partie opozycyjne podczas ostatniej kampanii wyborczej. Teraz, gdy podmioty te dysponują większością w Sejmie, mogą zrealizować tę zapowiedź. Eksperci wskazują, że prace obu komisji mogą potrwać nawet ponad rok, a ich ustalenia będą miały istotne znaczenie polityczne.

Cel powołania komisji

Celem komisji śledczych jest niezależne zbadanie wskazanych kwestii i ustalenie ewentualnych nieprawidłowości lub naruszeń prawa. Ich powołanie ma dać odpowiedź na wątpliwości co do legalności, celowości i prawidłowości działań organów władzy publicznej.

W debacie publicznej pojawiało się wiele pytań i kontrowersji dotyczących m.in. masowej inwigilacji obywateli systemem Pegasus. Ustalenia komisji śledczych powinny rzucić światło na te wątpliwości i rozstrzygnąć, czy zarzuty formułowane pod adresem poprzedników były uzasadnione.

Komisja śledcza ma kompetencje prokuratorskie w zakresie przesłuchiwania świadków i zbierania dowodów, dlatego jej ustalenia będą kluczowe dla oceny działań organów państwa w poprzednich latach - mówi prof. Genowefa Grabowska, politolog.

Czytaj więcej: Krystyna Pawłowicz kieruje wezwanie do Bodnara w kwestii planów.

Wykreowanie rządu przez Hołownię

Marszałek Sejmu i lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia deklaruje, że jego celem jest wykreowanie stabilnego rządu pod własnym przywództwem. Aby to osiągnąć, Hołownia prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi koalicjantami.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się koalicja centrowa, obejmująca ugrupowania polityczne określające się jako centrowe lub centroprawicowe. Oprócz Polski 2050 byłyby to m.in. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Taki rząd miałby poparcie ok. 260 posłów.

Alternatywą jest koalicja „od lewa do centrum” z udziałem partii lewicowych. Jednak według sondaży tylko ok. 30% wyborców popiera takie rozwiązanie. Zdaniem ekspertów, bardziej prawdopodobne jest utworzenie rządu centrowego z Hołownią na czele.

Oczekiwania wyborców

Z badania CBOS wynika, że 61% ankietowanych oczekuje, iż to ugrupowanie zwycięzcy wyborów, czyli Polska 2050, wyłoni nowego premiera. Tylko 14% badanych wskazało lidera PO Donalda Tuska jako pożądanego szefa rządu.

Partia Poparcie w sondażu
Polska 2050 32%
Platforma Obywatelska 22%

Powyższe wyniki pokazują, że zdecydowana większość Polaków spodziewa się, iż to Szymon Hołownia obejmie stanowisko premiera po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Ślubowanie Rzecznika Praw Dziecka

Pierwsze posiedzenie Sejmu trwa: Hołownia mówił o najważniejszym zadaniu

Kolejnym punktem obrad Sejmu w najbliższych dniach będzie zaprzysiężenie na urząd nowej Rzecznik Praw Dziecka - Moniki Horny-Cieślak. Jej kandydatura została zaakceptowana przez Sejm 24 listopada po tym, jak Izba wybrała ją spośród kilku zgłoszonych propozycji.

Monika Horny-Cieślak jest adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Wcześniej przez wiele lat pracowała w biurze RPD, gdzie zajmowała się problematyką przemocy wobec dzieci. Jej priorytetami mają być m.in. walka z cyberprzemocą wobec najmłodszych i zwiększenie dostępu dzieci do psychologa.

Wyzwania przed nową RPD

Nowa Rzecznik Praw Dziecka stanie przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest poprawa sytuacji dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, gdzie nierzadko mają miejsce różnego rodzaju nieprawidłowości i nadużycia. RPD będzie musiała także uporać się z problemem hejtu i mowy nienawiści wobec dzieci w Internecie.

Kolejne palące kwestie to m.in. zbyt mała liczba miejsc w żłobkach, poprawa jakości edukacji wczesnoszkolnej i wyrównywanie szans rozwojowych dzieci z różnych środowisk.

Obrady Sejmu w 2024 roku

Zgodnie z przedstawionym planem, w 2024 roku odbędzie się 14 posiedzeń Sejmu - po dwa w każdym miesiącu. Będą to trzydniowe obrady, z wyjątkiem lipcowej sesji przed wakacyjną przerwą, która potrwa cztery dni.

Do najważniejszych punktów obrad w pierwszej połowie przyszłego roku będą należeć m.in.:

  • Debata budżetowa i uchwalenie budżetu na 2025 rok
  • Prace nad projektami dotyczącymi sądownictwa i praworządności
  • Dalsze prace nad projektem podatkowej reformy Donalda Tuska

Harmonogram drugiej połowy 2024 r. nie jest jeszcze znany. Eksperci spodziewają się, że dominować będą tematy gospodarcze i społeczne związane z sytuacją demograficzną oraz rynkiem pracy.

Sejm kontra Senat

Warto zauważyć, że obecna większość sejmowa (opozycyjna wobec prezydenta) nie pokrywa się z większością senacką. Może to prowadzić do sytuacji, w których niektóre ustawy przyjmowane przez Sejm będą odrzucane przez wyższą izbę parlamentu.

Izby będą zapewne wywierać na siebie nawzajem presję polityczną przy okazji kluczowych głosowań. Kluczowe znaczenie w razie braku kompromisu będzie mieć głos prezydenta Andrzeja Dudy, dysponującego prawem weta.

Walka o przyszły budżet

Jednym z kluczowych punktów przyszłorocznych obrad Sejmu będzie debata i głosowanie nad projektem budżetu na 2025 rok. Zapowiada się ostra walka polityczna w tej sprawie.

Minister finansów będzie musiał zaproponować budżet uwzględniający trudną sytuację gospodarczą, związaną m.in. ze spowolnieniem wzrostu PKB i rosnącą inflacją. Jednocześnie rząd chce realizować obietnice wyborcze zakładające zwiększenie wydatków socjalnych.

Opozycja już zapowiada, że będzie się domagać cięć w administracji i rezygnacji z niektórych kosztownych projektów infrastrukturalnych. Możliwe są także spory co do poziomu deficytu i zakresu ewentualnej nowelizacji budżetu w trakcie 2025 r. W tle są także negocjacje z Komisją Europejską w sprawie wypłat środków z KPO.

Wszystko to zapowiada bardzo burzliwe obrady budżetowe, które z pewnością będę jednym z kluczowych punktów przyszłorocznej agendy sejmowej.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kluczowe tematy, którymi w najbliższym czasie zajmie się Sejm. Przede wszystkim skupiłem się na trwającym od tygodni pierwszym posiedzeniu izby niższej parlamentu. Jak zaznaczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, najważniejszym zadaniem stojącym obecnie przed Sejmem jest wyłonienie stabilnego rządu.

W drugiej części artykułu szczegółowo opisałem sprawę powołania dwóch komisji śledczych, które zajmą się kontrowersyjnymi działaniami poprzednich władz. Omówiłem cele ich powołania oraz przewidywany harmonogram prac. Następnie przedstawiłem sytuację związaną z zaprzysiężeniem nowej Rzecznik Praw Dziecka.

Ponadto przybliżyłem plan obrad Sejmu na 2024 rok, który zakłada 14 posiedzeń izby. Wśród najważniejszych punktów wymieniłem walkę o kształt przyszłorocznego budżetu, która z pewnością będzie bardzo burzliwa. Na koniec wskazałem najważniejsze obszary sporu między Sejmem a Senatem.

Mam nadzieję, że moje podsumowanie pozwoliło Czytelnikom zapoznać się z najistotniejszymi informacjami na temat obecnej i przyszłej agendy prac Sejmu w zwięzły i przystępny sposób.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły