Parlament w Norwegii zakazuje noszenia burek

Jak podaje tvp.info, norweski parlament wprowadził ustawę zakazującą jakiegokolwiek typu ubioru, który zakrywa twarz, w tym burek i nikabów.

Przepis będzie obejmował tereny wszystkich szkół, włączając także placówki dla imigrantów. Dotyczyć będzie zarówno nauczycieli jak i uczniów.

Projekt ustawy wprowadzającej wyżej wspomniane zmiany został przedstawiony w parlamencie już pod koniec marca. Minister finansów i jednocześnie przewodniczący Partii Postępu Siv Jensen argumentował wprowadzane zmiany potrzebą życia w „społeczeństwie otwartym, którego mieszkańcy nie zasłaniają swych twarzy”.

Po wprowadzeniu zapowiadanych przepisów Norwegia stanie się pierwszym krajem skandynawskim z funkcjonującym prawem narzucającym sposób ubioru także w szkolnictwie.

W Danii przyjęto ustawę wprowadzającą zakaz noszenia burek, zasłaniających całe ciało w przestrzeni publicznej. Pomysł ten został przyjęty przez niemal wszystkie najsilniejsze frakcje w parlamencie i został wprowadzony w życie.

Wychodząc poza obszar skandynawski, na wprowadzenie przepisów zakazujących noszenia burek zdecydowało się kilkanaście europejskich krajów. Pierwszym państwem tego typu była Francja, która wprowadziła odpowiednie przepisy już w 2011 roku. Następnie podążyły za nią takie państwa jak Belgia, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Włochy oraz Szwajcaria.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat