Obywatele RP donoszą sami na siebie do IPN. To zaplanowana akcja

W związku z wprowadzeniem w życie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wokół której było wiele kontrowersji nie tylko w Polsce, ale także na świecie, Obywatele RP przygotowali akcję, w której donoszą sami na siebie do IPN. O co chodzi? Portal strajk.eu publikuje treść listów wysyłanych do instytucji.

 

„Ja (imię i nazwisko) oświadczam, że zbrodni na Żydach – m.in. w Radziłowie, Szczuczynie, Jedwabnem, Rajgrodzie, Goniądzu, Rutkach, Grajewie – dokonali Polacy. Uważam, że istniały powiaty, miasta, miasteczka i wsie, w których Polacy, przedstawiciele narodu polskiego, z inspiracji bądź bez inspiracji nazistów, w sposób spontaniczny lub zorganizowany, uczestniczyli w pogromach dokonywanych na ich współobywatelach, na ich żydowskich sąsiadach. Masowe denuncjacje i popełnione w czasie II WŚ zbrodnie były w moim przekonaniu przejawem współuczestnictwa Polaków w Holocauście, aktem kolaboracji wpisującym się w zbrodnie nazistowskie, których się dopuściła III Rzesza Niemiecka. Przypisywanie inspiracji okupantowi nie zmniejsza, a wręcz zwiększa ciężar tych haniebnych aktów, za które my jako Polacy, jako przedstawiciele narodu polskiego, również ponosimy odpowiedzialność. Wypierając się polskiej odpowiedzialności lub współodpowiedzialności, powiększamy rozmiar tamtych zbrodni, a jednocześnie umniejszamy bohaterstwo tych Polaków, którzy z narażeniem życia udzielali prześladowanym pomocy.(…)

 

Nie uciekając zatem od odpowiedzialnością, a odwołując się do zwykłej ludzkiej przyzwoitości oraz do zasady, że prawdę ustalają historycy, nie politycy, a także mając na względzie postulat otwartości debaty wokół trudnej historii stosunków polsko-żydowskich, składam zawiadomienie o popełnieniu przez siebie w sposób publiczny przestępstwa na podstawie art. 55a ust. 1 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o IPN (…)”. 

– czytamy na strajk.eu.

 

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej mówi wprost, że karane będą osoby które ŚWIADOMIE i WBREW FAKTOM, pomawiają naród Polski o zbrodnie dokonane na społeczności żydowskiej.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat