Nowe przepisy unijne. Koniec z plastkowymi, słomkami czy patyczkami do uszu

W piątek przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie z Parlamentem Europejskim, w ramach, którego powstały przepisy mające ograniczyć ilość plastikowych śmieci wpadających do mórz. W wyniku porozumień m.in. w Polsce zakazane zostaną plastikowe talerze, słomki czy pałeczki higieniczne.

 

Zakaz uzasadniany jest wzrostem ilości szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Plastik ma stanowić aż 70 procent wszystkich odpadów. Jak twierdzą eksperci, ich „mikrodrobiny” przedostają się do powietrza i zakażają żywność, która trafia na nasze stoły.

 

Zakazem mają zostać objęte produkty z tworzywa sztucznego, dla których można znaleźć dostępne i tanie zamienniki. Wkrótce nie będziemy mogli kupić plastikowych patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadeł czy kubków na napoje.

 

Zgodnie z porozumieniem zawartym z Parlamentem Europejskim ograniczone zostaną też niektóre produkty, by zredukować ich konsumpcję, między innymi plastikowe butelki.

 

Komisja Europejska utrzymuje, że nowa dyrektywa w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku będzie najbardziej ambitnym instrumentem prawnym na poziomie światowym, dotyczącym odpadów morskich.

 

Po odpowiednim poparciu udzielonym przez unijnych ambasadorów, porozumienie zostanie przedstawione do ostatecznego przyjęcia przez Radę Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski.

Źródło: pch24.pl, tvp.info
fot. pxhere.com
LS
Komentarze

Kraj

Świat