Norwegia: zwiększy wydatki na obronność do 2 proc. PKB
Jak podaje pap.pl, norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen po sobotnim spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem oświadczył, że Norwegia będzie zwiększała wydatki na obronność, dążąc do osiągnięcia wyznaczonego przez NATO poziomu 2 proc. PKB.

„Norwegia zobowiązała się do osiągnięcia NATOwskiego celu 2 proc.” – oświadczył minister resortu obrony.

Bakke-Jensen dodał także, że jego kraj zwiększył realnie wydatki na obronność o 4 proc. od 2013 roku oraz będzie „nadal zwiększać wydatki w najbliższych latach”.

Jak pisze Reuters: Norwegia, która pomaga zbierać informacje dotyczące rosyjskich manewrów morskich, ma swoich żołnierzy w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie oraz kupuje amerykański sprzęt, jest uznawana za jednego z najcenniejszych europejskich sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump nazwał ten kraj „oczami i uszami” NATO na północy. Jednak według Trumpa – Norwegia to jedyny członek NATO graniczący z Rosją, który nie posiada „wiarygodnego planu” związanego z przeznaczeniem 2 proc. PKB na obronność.

Obecnie Norwegia przeznacza na obronność równowartość ok. 6,5 mld dolarów rocznie, czyli ok. 1,6 proc. PKB.

Na szczycie NATO w Brukseli w środę i czwartek wszystkie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego zobowiązały się do podniesienia wydatków obronnych co najmniej do 2 proc. PKB do 2024 roku.

Według PAPu: „Trump zażądał od sojuszników, by z tego zobowiązania wywiązały się już do stycznia przyszłego roku”.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat