Napięcie na Bałtyku. Rosyjskie myśliwce prowokują okręty NATO

Marynarze Belgijskiego okrętu BNS Godetia zarejestrowali dwa rosyjskie bombowce Su-24 z podwieszonymi pociskami rakietowymi, które przeleciały w pobliżu formacji okrętów NATO na Morzu Bałtyckim.

 

Jak donoszą belgijskie media, zdarzenie miało miejsce 22 listopada – w pobliżu sześciu okrętów stałej północnej grupy przeciwminowej NATO SNMCMG1 ukazały się dwa rosyjskie naddźwiękowe bombowce Su-24M będące własnością Floty Bałtyckiej.

 

Ku zdziwieniu zespołu marynarzy z 6 krajów, pod skrzydłami maszyn znajdowały się nie tylko dodatkowe zbiorniki paliwa, ale również po dwa bojowe pociski o zasięgu około 10 km. Samoloty przeleciały nisko w pobliżu dowodzącego zespołem okrętu logistyczno-dowódczego BNS Godetia (A960), po czym oddaliły się w stronę Kaliningradu.

 

Dzień wcześniej przy Godetii wynurzył się rosyjski okręt podwodny klasy Kilo, którego załoga robiła zdjęcia belgijskiej jednostce. Warto dodać, że okręty podwodne zwykle starają się uniknąć wykrycia.

 

Tego samego dnia, 21 listopada piloci pełniący misje Baltic Air Policing czterokrotnie usiłowali przechwycić rosyjskie maszyny operujące w pobliżu granic Litwy, Łotwy i Estonii, które miały wyłączone transpondery i nie komunikowały się z kontrolą lotów. Były to samoloty typu MiG-29, Ił-76 oraz An-26. W każdym przypadki, ich przechwycenia dokonywały niemieckie myśliwce Eurofighter.

 

Źródło: defence24.pl
Fot.: NATO/HQMARCOM
EM
Komentarze

Kraj

Świat