Najlepsi scenarzyści seriali ostatnich lat

Najlepsi scenarzyści seriali ostatnich lat
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak18.08.2023 | 7 min.

Seriale telewizyjne odgrywają coraz większą rolę we współczesnej kulturze. Ich scenariusze z roku na rok stają się bardziej złożone, wielowątkowe i poruszające. Za rosnącą jakością fabuł i dialogów stoją utalentowani scenarzyści, często nagradzani za swoją pracę. W niniejszym artykule przyjrzymy się najwybitniejszym autorom scenariuszy, którzy w ostatnich latach wnieśli świeżość i oryginalność do świata seriali.

Najpopularniejsi scenarzyści seriali w ostatnich latach

Niektórzy scenarzyści zyskali w ostatnim czasie status prawdziwych celebrytów. Choć ich nazwiska rzadko pojawiają się w czołówkach seriali, to właśnie oni stoją za największymi hitami ostatnich lat. Wielbiciele seriali zapewne kojarzą postacie takie jak Phoebe Waller-Bridge, twórczyni genialnego "Fleabag", czy Damona Lindelofa, scenarzystę "Watchmenów" i "The Leftovers". To właśnie ich kreatywność, talent do kreowania wciągających bohaterów i złożonych intryg zapewniła popularność tym produkcjom. Inni scenarzyści, choć nie aż tak rozpoznawalni, również mają na koncie serialowe hity.

Scenarzyści seriali kryminalnych i sensacyjnych

W tym gatunku do czołówki zaliczają się Jed Mercurio ("Bodyguard", "Line of Duty") oraz Hossein Amini ("McMafia", "Drive"). Ich scenariusze cechuje mocne osadzenie w realiach, trafne portrety postaci i niebanalne fabuły. Dużą popularność zdobyli też twórcy seriali Netflixa - Laeta Kalogridis ("Altered Carbon"), czy Shonda Rhimes ("Bridgertonowie").

Twórcy seriali komediowych

Komedia to jeden z najtrudniejszych gatunków. Mistrzami w tym fachu są między innymi Bill Lawrence ("Ted Lasso"), Kay Cannon ("Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem") czy twórcy kultowego "The Office'a" - Ricky Gervais i Stephen Merchant. Ich seriale bawią i wzruszają, a dialogi na długo zapadają w pamięć.

Scenarzyści produkcji historycznych i fantasy

W tych klimatach świetnie odnajdują się Ryan Condal ("Ród Smoka"), David Benioff i D.B. Weiss ("Gra o tron"), a także Craig Mazin ("Czarnobyl"). Potrafią wciągnąć widza w odległe realia i stworzyć wiarygodny, fantastyczny świat. Ich scenariusze osadzone są głęboko w konkretnych realiach historycznych i kulturowych.

Scenarzyści, którzy stworzyli najbardziej doceniane seriale

Oprócz popularności liczą się także nagrody i uznanie krytyków. Wielu scenarzystów ma na koncie produkcje wielokrotnie nominowane i nagradzane Emmy czy Złotymi Globami. Oto ci, których seriale zdobyły najwięcej laurów.

Jesse Armstrong ("Sukcesja")

Mroczna rodzinna saga o walce o władzę w medialnym imperium zachwyciła krytyków. Armstrong stworzył przekonujący obraz patologii wśród bogaczy. Jego scenariusz jest pełen czarnego humoru i niuansów.

Jed Mercurio ("Bodyguard", "Line of Duty")

Mistrz seriali sensacyjnych i kryminalnych. Tworzy trzymające w napięciu intrygi i wiarygodne portrety świata przestępczości. Scenariusze Mercurio to gwarancja najwyższej jakości.

Steven Canals, Brad Falchuk, Ryan Murphy ("Pose")

Ten serial o społeczności LGBT lat 80. zachwycił niebanalną, pełną ciepła i empatii opowieścią. Porusza istotne tematy społeczne, tworząc wciągającą historię. Nagrodzony m.in. Złotym Globem dla najlepszego serialu dramatycznego.

Polscy scenarzyści z międzynarodowymi sukcesami

W ostatnich latach polscy twórcy coraz śmielej podbijają zagraniczne rynki. Nasi rodacy mają na koncie scenariusze do głośnych produkcji HBO, Netfliksa czy innych platform.

Autorzy scenariuszy do seriali HBO

Marcin Ciastoń ("Czarnobyl"), Kasia Adamik ("Euphoria"), Agnieszka Smoczyńska ("Kamikaze") - to tylko niektórzy z utalentowanych Polaków, których scenariusze trafiły na ekrany telewizorów na całym świecie.

Scenarzyści seriali Netfliksa

Światową sławę zdobyli Jakub Zulczyk ("W głębi lasu"), Jacek Dukaj ("The Old Axolotl") i Kalina Alabrudzińska ("Sexify"). Ich oryginalne historie trafiły do abonentów Netfliksa w wielu krajach.

Polacy pracujący przy serialach zagranicznych stacji

Olga Chajdas ("Tacy jesteśmy"), Tadeusz Śliwa ("Fauda") i Maciej Pisuk ("Zone Blanche") to scenarzyści współpracujący przy zagranicznych serialach kanałów Canal+, HBO czy Netflix.

Najlepsi scenarzyści seriali obyczajowych

Najlepsi scenarzyści seriali ostatnich lat

Seriale obyczajowe opowiadają o codziennych dramatycznych zmaganiach bohaterów. Są pełne emocji, bawią i rozczulają. Oto mistrzowie tego gatunku.

Twórcy scenariuszy do seriali o rodzinie

Mike White ("The White Lotus"), Dan Fogelman ("To my na zawsze") czy Sarah Schechter ("Opowieść podręcznej") - to scenarzyści mający na koncie poruszające historie rodzinne.

Scenarzyści opowieści o przyjaźni i miłości

Mindy Kaling ("The Mindy Project"), Kay Oyegun ("This is Us") i Darren Star ("Emily w Paryżu") - z humorem i wyczuciem opisują perypetie bohaterów zmagających się z gorzkimi zawiłościami uczuć.

Autorzy historii osadzonych w realiach współczesności

Marta Kauffman, Howard J. Morris ("Grace i Frankie"), Darren Star ("Seks w wielkim mieście") - to scenarzyści świetnie odnajdujący się we współczesnych realiach i kreślący trafne portrety bohaterów.

Wybitni scenarzyści seriali science fiction

Seriale science fiction oferują widzom ucieczkę do futurystycznych lub równoległych światów. Kluczem do ich powodzenia są świetni scenarzyści. Oto najwybitniejsi z nich.

Twórcy scenariuszy seriali futurystycznych

Ronald D. Moore ("Battlestar Galactica"), Ridley Scott (" Raised by Wolves"), Aaron Guzikowski ("Wybrani") - ich wizjonerskie seriale pokazują odległą przyszłość, intrygując i pobudzając wyobraźnię widzów.

Scenarzyści opowieści SF osadzonych współcześnie

Eric Kripke ("Nie z tego świata"), Sera Gamble ("Czarno to widzę") czy Howard Overman ("Atlanta") - wprowadzają elementy fantastyczne do współczesnych realiów, tworząc fascynujące historie.

Autorzy scenariuszy do seriali postapokaliptycznych

Ryan Condal ("Snowpiercer"), Rick Jaffa i Amanda Silver ("Planet małp") - przedstawiają przerażające, choć prawdopodobne wizje świata po katastrofie. Wciągają widzów w mroczny klimat końca cywilizacji.

Najlepsi scenarzyści seriali historycznych

Świetne seriale historyczne to dzieła scenarzystów głęboko zanurzonych w realiach minionych epok. Poznajmy tych, którym udało się najlepiej oddać ducha dawnych czasów.

Twórcy scenariuszy do seriali kostiumowych

Julian Fellowes ("Downton Abbey"), Tony McNamara ("Wielkie kłamstewka"), Debbie Horsfield ("Poldark") - ich scenariusze osadzone w XIX-wiecznych realiach oczarowują dbałością o historyczne detale.

Scenarzyści seriali historyczno-przygodowych

Michael Hirst ("Wikingowie"), Jeb Stuart ("Vikings: Walhalla"), Michelle Ashford ("Pacific") - tworzą opowieści akcji na tle odległych epok, pokazując je w sposób realistyczny i nuansowany.

Autorzy scenariuszy osadzonych w realiach dawnych epok

Dustin Thomason i Sam Catlin ("Rzym"), David E. Kelley ("Gambit królowej"), Benjamin Caron i Michael Hirst ("The Spanish Princess") - ich scenariusze pięknie oddają klimat minionych czasów, trzymając się historycznych realiów.

Podsumowanie

Scenarzyści odgrywają kluczową rolę we współczesnych serialach telewizyjnych. To oni kreują fabułę, budują postacie i tworzą dialogi, które wciągają widzów. Najwięksi artyści tej profesji potrafią wzbudzać emocje, zaskakiwać zwrotami akcji i poruszać ważkie problemy. Zarówno hollywoodzcy giganci, jak i utalentowani Polacy mają na koncie produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu serialowych hitów. Ich scenariusze, choć często niedoceniane, stanowią fundament świetnych seriali każdego gatunku - od kryminałów po kostiumowe dramaty. Dzięki wizji i talentowi tych scenarzystów seriale telewizyjne przeżywają swój złoty wiek.

Najczęściej zadawane pytania

Scenarzysta serialowy powinien mieć bogatą wyobraźnię, znajomość dramaturgii, umiejętność kreowania wiarygodnych bohaterów oraz talent do tworzenia wciągających, wielowątkowych historii.

Zarobki scenarzystów serialowych są zróżnicowane w zależności od doświadczenia i renomy. Średnio zaczynają od kilkudziesięciu tys. dolarów za odcinek przy mniej znanych produkcjach. Przy hitach zarabiają nawet ponad $100 tys. za odcinek.

Scenarzysta tworzy Treatment (zarys fabuły), potem Script Bible (biblię serialu), a następnie scenariusze poszczególnych odcinków. Na bieżąco konsultuje się z producentami i wprowadza poprawki. Często pracuje w zespole kilku scenarzystów.

Żeby zostać scenarzystą serialowym trzeba pisać scenariusze krótkometrażowe, brać udział w konkursach scenariuszowych, szkolić warsztat na studiach filmowych lub kursach. Przede wszystkim jednak trzeba wykazywać się talencie, oryginalnością i ciężką pracą.

Wśród najwybitniejszych współczesnych scenarzystów serialowych wymienia się często Davida Chase'a ("Rodzina Soprano"), Jesse'ego Armstronga ("Sukcesja"), Phoebe Waller-Bridge ("Fleabag") czy Shondę Rhimes ("Bridgertonowie").

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły